Коментар IFES на проект Закону № 5306, яким передбачається зміна форм виборчих бюлетенів для парламентських виборів

21 жовтня 2016 року народними депутатами Олександром Черненком, Тетяною Ричковою (Блок Петра Порошенка) та Олексієм Рябчиним (Батьківщина) у Верховній Раді України було зареєстровано проект Закону України № 5306 про внесення змін до Закону України “Про вибори народних депутатів України”. Законопроектом пропонується змінити форми виборчих бюлетенів та спосіб голосування на виборах народних депутатів України..

Законопроект ще не був розглянутий Комітетом з питань правової політики та правосуддя.

Згідно із законопроектом:

 • Виборець вписуватиме до виборчого бюлетеня порядковий номер партії (в бюлетені для голосування у загальнодержавному виборчому окрузі) та номер кандидата (в бюлетені для голосування в одномандатному окрузі), а не проставлятиме позначку навпроти імені кандидата/назви партії;
 • Для вписування номерів партій та кандидатів використовуватимуться спеціальні контурні шаблони;
 • Порядкові номери партій для вписування в бюлетені визначатимуться Центральною виборчою комісією (ЦВК) за допомогою жеребкування; порядкові номери кандидатів визначатимуться в алфавітному порядку їхніх прізвищ, як передбачено чинним Законом “Про вибори народних депутатів України”;
 • ЦВК забезпечуватиме виготовлення трафаретів для виборчих бюлетенів рельєфно-крапковим шрифтом (за методом Брайля) для використання виборцями із порушеннями зору;
 • З метою інформування виборців про номери партій та кандидатів, які балотуватимуться відповідно за пропорційним та мажоритарним компонентами виборчої системи, ЦВК не пізніше ніж за 10 днів до дня виборів затверджуватиме офіційні переліки партій та кандидатів. Такі переліки передаватимуться дільничним виборчим комісіям (ДВК) разом із виборчими бюлетенями.
 • У переліку партій буде зазначено порядковий номер кожної партії, визначений жеребкуванням, а також імена перших п’яти кандидатів у депутати, включених до партійного списку.
 • У переліку кандидатів у депутати в одномандатному окрузі зазначатиметься повне ім’я кандидата, номер виборчого округу, його/її місце народження, освіта, місце роботи, посада, місце проживання, партійність, а також суб’єкт висування кожного кандидата (окрім кандидатів, висунутих шляхом самовисування);
 • Кількість примірників переліку партій та кандидатів, які передаватимуться на кожну виборчу дільницю, залежатиме від кількості зареєстрованих на дільниці виборців та варіюватиметься від 20 (на кожну велику виборчу дільницю із 1,500-2,500 виборців) до 10 (на кожну малу виборчу дільницю, де кількість виборців не перевищуватиме 500 осіб). Крім того, по 2 примірники списків буде передано до кожної окружної виборчої комісії (ОВК).
 • Переліки партій та кандидатів будуть розміщені у приміщенні для голосування, а також у кожній кабіні для таємного голосування. Ці переліки надаватимуться для ознайомлення виборцям, які голосуватимуть за місцем свого перебування.
 • У разі скасування реєстрації кандидата (кандидатів), копії відповідних рішень розміщуватимуться поряд з переліками партій і кандидатів у приміщенні для голосування та кабінах для таємного голосування.
 • На членів ДВК покладено обов’язок проведення негайної заміни переліків та копій рішень ЦВК щодо скасування реєстрації кандидатів у разі виявлення факту пошкодження чи знищення/вилучення таких переліків чи копій.
 • Виборчий бюлетень вважатиметься недійсним, якщо до нього не вписано порядковий номер партії або кандидата, вписано неіснуючий номер, вписано декілька номерів, якщо не відокремлено контрольний талон виборчого бюлетеня, а також якщо з інших причин неможливо встановити зміст волевиявлення виборця.
IFES Comment on Draft Law No 5306 v1 2017-03-03 Ukr

Завантажити

Calendar

Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Accessibility