Про IFES Україна

Про IFES Україна

З 1994 року Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) відіграє ключову роль у становленні демократичних виборчих процесів та інститутів в Україні. За останні два десятиріччя, IFES отримав репутацію надійного джерела інформації для об’єктивного аналізу, оцінки та висококваліфікованої технічної допомоги у сфері реформування виборчого законодавства в цілому та політичного фінансування зокрема, а також адміністрування виборів, посилення спроможності громадянського суспільства і вивчення громадської думки. Ґрунтуючись на багаторічному досвіді, IFES спрямовує свою діяльність на сприяння належному управлінню та забезпеченню демократичних прав в умовах зміни політичного ландшафту України. На сьогодні IFES реалізує в Україні два проекти: 1) Програма «Відповідальна та підзвітна політика в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку, та 2) Проект «Посилення спроможності учасників виборчих процесів», що фінансується Міністерством міжнародних справ Канади.

Політичний контекст

Після здобуття незалежності Україна здолала непростий шлях. Євромайдан призвів до усунення від влади президента Януковича та переорієнтації розвитку країни на зближення з Європейським Союзом, що призвело до вторгнення Росії та анексії Криму, а згодом – і до збройної підтримки Росією сепаратистського руху в східній частині Донбасу. Конфлікт, що триває і досі, підірвав економіку країни і дестабілізував політичне життя.

Позачергові президентські і парламентські вибори 2014 року, які були досить високо оцінені міжнародними і українськими спостерігачами, призвели до створення коаліції представниками реформаторських сил. Ознаками прогресу стала низка подій в сучасному політичному житті, в тому числі прийняття у 2015 році (за технічної допомоги IFES) комплексного закону про реформування політичного фінансування в Україні. Однак, надто повільне впровадження реформ призводить до незадоволення населенням поточною ситуацією в країні. Місцеві вибори у жовтні 2015 року були проведені за досить суперечливим і надто складним новим законом. Цей новий закон став черговим експериментом української влади щодо впровадження різних правил та систем для кожних наступних виборів, що проводяться в Україні. Такі кроки лише підкреслюють необхідність об’єднання та гармонізації різних законів країни, якими регулюються вибори.

Короткий опис програми

Робота IFES в Україні спрямована на сприяння обговоренню реформи виборчого законодавства, посилення спроможності громадянського суспільства здійснювати аналіз та адвокатування у сфері виборів, забезпечення впровадження критично важливої реформи політичного фінансування шляхом надання допомоги Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК), а також зміцнення спроможності членів виборчих комісій шляхом надання технічної допомоги Центральній виборчій комісії (ЦВК). IFES зосереджує свою діяльність як на процесі реформ, так і їх змісті, сприяючи інклюзивному діалогу між зацікавленими сторонами і надаючи технічну допомогу в розробці законодавства, що відповідає міжнародним та європейським стандартам. Одним із основних завдань в рамках сприяння реформі виборчого законодавства є підвищення прозорості та впровадження контролю за політичними фінансами. IFES безпосередньо долучається до вироблення концепцій та підготовки проектів законів, у тому числі законопроекту щодо комплексного реформування політичних фінансів.

Крім того, IFES співпрацює з українськими організаціями громадянського суспільства з метою розробки та впровадження заходів, спрямованих на забезпечення належного представництва жінок в політиці, а також на забезпечення ширшого доступу людей з інвалідністю до участі у загальнодержавних та місцевих виборах.

IFES є лідером у дослідженні громадської думки в Україні. З 1994 року IFES проведено 25 загальнонаціональних опитувань з суспільно-політичних питань, ставлення громадян, серед іншого, до демократії і виборів. Результати таких досліджень дозволили IFES розставити пріоритети у наданні технічної допомоги та надавати актуальну і змістовну інформацію й аналітичні матеріали донорам та дослідникам. Порівняльний аналіз дозволяє визначити основні тренди громадської думки та відстежувати трансформацію суспільної свідомості українців у ставленні до демократичних перетворень з перших років після здобуття незалежності, у період до «Помаранчевої революції» та після неї, а також під час Євромайдану. Останнє всеукраїнське опитування, яке проводилося IFES у вересні 2015 року, дозволило отримати дані щодо різноманітних питань – поточної політичної ситуації, місцевих виборів, кроків у напрямі євроінтеграції, ставлення до корупції та політичної реформи.

Основні напрямки діяльності

Навчання членів виборчих комісій: Напередодні парламентських виборів у жовтні 2014 року IFES провів навчання 2749 членів окружних виборчих комісій (серед них 1562 жінок і 1207 чоловіків) і 23006 членів дільничних виборчих комісій (17000 жінок і 6006 чоловіків), переважно голів і секретарів комісій. Перед місцевими виборами, які проводилися в жовтні 2015 року, завдяки каскадному методу навчання IFES, підготовку пройшли понад 92000 членів територіальних виборчих комісій по всій країні. Крім того, IFES працював з ЦВК над розробкою навчальних посібників, відеофільму та інших навчальних матеріалів для членів виборчих комісій всіх рівнів, спостерігачів і громадськості з найкращими процедурами та стандартами проведення виборів. У 2016 році IFES спільно з Центральною виборчою комісією заснував на базі ЦВК Тренінговий центр. За постійної підтримки IFES цей Центр забезпечить більш високий рівень підготовки та спроможності не лише членів виборчих комісій, але й усіх учасників виборів, у тому числі представників політичних партій, громадянського суспільства, журналістів, спостерігачів.

Розвиток та підтримка громадянського суспільства: В умовах незначного рівня довіри громадськості до політиків громадянське суспільство має відігравати важливу роль у відстоюванні суспільних інтересів в обговоренні питань політичного порядку денного. IFES працює над посиленням ролі громадських організацій шляхом розбудови партнерських відносин між ними, орієнтованих на підготовку високоякісних та  об’єктивних досліджень з виборчих питань. IFES сприяв об’єднанню громадських організацій в Групу з реформування виборчого законодавства, яка напрацювала спільні позиції та забезпечила просування конкретних реформ у сфері виборів, у тому числі у сфері регулювання загальнодержавних і місцевих виборів, фінансування політики, протидії підкупу виборців.

Підтримка діалогу щодо реформування виборчого законодавства: IFES підтримує дискусії та пошук консенсусу з питань, пов’язаних із політикою та виборами, організовуючи практичні обговорення, круглі столи та громадські форуми, до участі у яких залучаються групи зацікавлених сторін, які в інших умовах навряд чи могли б обмінятись думками. IFES також проводить дослідження та готує аналітичні матеріали з ряду важливих питань, зокрема з питань визначення меж виборчих округів, реформування виборчого законодавства/виборчої системи, фінансування виборчих кампаній. Крім того, IFES пропонує свої експертні знання та досвід в сфері виборчої реформи, процесів та процедур для підтримки мирного та демократичного врегулювання конфлікту, який триває на сході України.

Сприяння активній участі у виборчих процесах недостатньо представлених груп населення: IFES налагодив тісну співпрацю з ЦВК в рамках реалізації програм інформування виборців з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) щодо процедур їхньої реєстрації та голосування за місцем перебування на парламентських виборах 2014 року. Освітні заходи для цієї категорії виборців проводилися працівниками 1005 бібліотек по всій території України. Напередодні місцевих виборів в жовтні 2015 року, IFES виготовив два відеоролики соціальної реклами з роз’ясненням положень нового виборчого закону. Спільно з бібліотеками було розповсюджено 100000 листівок та 10000 плакатів для виборців. Наразі IFES співпрацює зі спільнотою ВПО в Україні для підвищення рівня їх політичної участі та участі у виборчому процесі, відстоювання прав та інтеграції у суспільне життя. Крім того, IFES працює з громадянським суспільством та ЦВК над покращенням доступу осіб з інвалідністю до виборчого та політичного процесів.

Посилення спроможності ключових інституцій у виборчий сфері: IFES надає технічну допомогу та підтримку ЦВК й новоствореному НАЗК, спрямовану на посилення їхньої інституційної спроможності щодо виконання покладених на них завдань. Така допомога включає проведення тренінгів, розвиток внутрішньої організаційної структури, розробку стратегічних планів роботи, надання інформаційної та технічної підтримки, а також обмін досвідом і найращими практиками у сфері адміністрування виборів та політичного фінансування.

Calendar

Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Accessibility