Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Голосування парламенту за припинення повноважень усього складу ЦВК

Уже сьогодні в сесійній залі Верховної Ради України може бути розглянуте питання дострокового припинення повноважень усього складу Центральної виборчої комісії (ЦВК), за поданням Президента України.

Вчора, 11 вересня, Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування на своєму засіданні рекомендував парламенту схвалити подання президента Володимира Зеленського про звільнення з посад членів ЦВК та відправив документ на розгляд Верховної Ради. «За» таке рішення проголосували 16 членів комітету, «проти» – 2, ще 7 утримались. За словами заступниці голови Комітету Аліни Загоруйко («Слуга народу»), парламент може розглянути це подання президента вже 12 вересня.

Голова ЦВК Тетяна Сліпачук була присутня на засіданні комітету. Вона заявила, що ЦВК займає нейтральну позицію в своїй роботі, однаково ставлячись до всіх учасників виборчого процесу та діючи виключно в межах своїх повноважень та законодавства. За її словами, на жаль, окремі проблемні питання недостатньо врегульовані на законодавчому рівні, зокрема питання, що стосуються взаємодії органів адміністрування виборів з судами, а щодо окремих питань свобода дій ЦВК суттєво обмежена. Сліпачук нагадала, що ЦВК за останній рік провела два загальнонаціональні виборчі процеси, які отримали високу оцінку спостерігачів від міжнародних організацій та українських організацій, і що рівень довіри українців до виборчих процесів і органів адміністрування виборів значно зріс у порівнянні з показниками минулого року. Сліпачук зазначила, що на її думку, цитати з судових рішень у поданні Президента наведені вибірково та заявила про наміри виступити з заявою про позицію ЦВК у середу ввечері.

У поданні Президента була наведена мотивація таких дій – зокрема, на його думку, ЦВК під час останніх позачергових парламентських виборів «неодноразово проявляла недостатню виваженість або навіть політичну упередженість у вирішенні окремих питань, які належать до її повноважень, наслідком чого, в тому числі, були численні судові процеси, у яких рішення, дії чи бездіяльність Центральної виборчої комісії були визнані судом протиправними». У поданні також вказано, що під час встановлення результатів виборів ЦВК вдавалася до подвійних стандартів та неоднакову практику в ідентичних за своїм змістом ситуаціях – як приклад наводиться «надзвичайно дивні та непослідовні дії Центральної виборчої комісії стосовно встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198» до закінчення розгляду справи у суді.

Громадянська мережа ОПОРА та Комітет виборців України (КВУ) виступили з заявами на підтримку ЦВК. За результатами детального аналізу всіх порушень, про які йдеться у поданні Президента, Громадянська мережа OPORA дійшла до висновку, що основною їх причиною є недосконалість законодавства та судової практики, а не упередженість ЦВК: «претензії щодо дій ЦВК… не призвели до порушення виборчих прав громадян, а вади застосування закону… повинні комплексно бути виправлені парламентом на перспективу». У заяві КВУ зазначається, що «немає жодної об’єктивної причини для звільнення ЦВК». КВУ відзначив недоліки судової практики у виборчих питаннях та закликав ЦВК, парламент, суди та інші державні установи спільно працювати над повноцінною реформою виборчого законодавства. На думку КВУ, «для розпуску ЦВК відсутні об’єктивні підстави». КВУ вказав на недоліки судової практики з питань виборів та закликав ЦВК, парламент, суди та інші державні установи спільно працювати над повноцінною реформою виборчого законодавства.

Для прийняття проекту Постанови, необхідно, щоб за неї проголосували 300 народних депутатів. За інформацією з різних джерел, Голос, Батьківщина та Європейська солідарність виступлять проти такого рішення або утримаються під час голосування. Позиція «Опозиційної платформи – За життя» може бути визначальною: у дописі у Facebook перед засіданням комітету, лідер фракції Юрій Бойко заявив, що не підтримає те рішення, котре, на його думку, є «ще одним кроком до узурпації влади – кроком у неправильному напрямку». Позиція позафракційних депутатів невідома.

Accessibility