Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Громадянська освіта у ЗВО: досвід України

Протягом 2019-2020 навчальних років, студенти 22 університетів долучаться до участі у інтерактивному та інновативному курсі з громадянської освіти «Демократія: від теорії до практики».

Завдяки курсу вони не тільки дізнаються більше про демократичне врядування, права людини, громадянське суспільство та громадські ініціативи, а й розроблять власні соціальні проєкти, направлені на вирішення певних проблем в їхніх громадах.

Курс «Демократія: від теорії до практики» був розроблений IFES за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомогти від уряду Великої Британії і був пілотований у восьми університетах України у 2018 році. Його основою послугував курс громадянської освіти, розроблений IFES у Грузії, що зараз викладається у більшості університетів по всій країні.

Головна мета курсу – підготувати активних і відповідальних громадян, здатних підтримувати розвиток демократії в Україні. Це стає можливим завдяки опануванню студентами нових знань, формуванню та розвитку в них відповідних навичок і ставлень, пов’язаних з участю громадян у демократії. Світовий досвід громадянської освіти показує, що цей процес набагато ефективніший за умови використання інтерактивних методів навчання.

Для того, щоб викладачі курсу опанували такі методи, IFES організувала два обов’язкових тренінги з інтерактивних методів викладання для 58 викладачів курсу, а також серію тренінгів, пов’язаних зі змістом навчальної програми курсу.

Перед початком навчального року ми попросили 5 викладачів, які викладали курс у своїх університетах у попередніх семестрах, поділитися своїми секретами: як їм вдається зацікавити студентів вивченням цього курсу та як зробити університетське навчання по-справжньому інтерактивним. Ось що вони нам розповіли:

Юлія Пачос, Донецький національний університет імені Василя Стуса

«Мій головний секрет успішного викладання курсу “Демократія: від теорії до практики” у відсутності секрету як такого.

Викладання може бути успішним, коли є всього три речі.

Перша – тотальна довіра до студентів. Це надзвичайне покоління молодих людей, з якими нам пощастило працювати, вони не мають меж, вони сміливо мріють і сміливо втілюють свої мрії. А ми маємо їм у цьому допомагати!

Друга  – безумовна любов до викладання. Викладання – це не про знання, це про партнерство та обмін думками, досвідом, практикою. Головне правило взаємодії “Немає правильної чи неправильної думки, є ваша аргументація”.

Третя  – особиста віра у цінності курсу “Демократія: від теорії до практики”. Коли ти сам щиро віриш у те, що людина і суспільство здатні змінювати світ довкола себе на краще, ти сам так працюєш і живеш, то ти зможеш запалити інших.

І ці три речі – не секрет. Це робота викладача. А палаючі очі студентів – винагорода за цю роботу.

І тоді все буде демократія!»

Ірина Кузіна, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

«Можу назвати декілька складових успішного викладання цього курсу:

  1. Зацікавленість викладача: праця зі студентами різних факультетів, з різним бекграундом захоплює, також надихає думка щодо того, що цей курс здатен змінити людей та згодом навколишній світ.
  2. Вмотивовані студенти: дисципліна за вибором, тому на цей курс приходять студенти, яким він цікавий від самого початку.
  3. Якісні методичні матеріали, підтримка IFES та викладачів інших вишів.
  4. Робота в команді з викладачами ХНУ».

Марія Колоколова, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

«Студенти приходять на перше заняття «Демократія: від теорії до практики» не маючи жодного уявлення, що на них чекає. Вони думають, що це будуть стандартні лекції та, можливо, якісь індивідуальні письмові завдання. Треба бачити їхнє здивування, коли ми на першій парі кажемо: «Не пишіть нічого, давайте подискутуємо». Потім ми просимо їх створити групи і працювати над соціальним питанням, яке їх насправді турбує. Їхня зацікавленість та рішучість зростають з кожним наступним заняттям, а дискусії стають все глибшими та продуктивнішими. Вони відчувають, що їхня думка важлива, вони розуміють, що немає нічого поганого бути незгодним з усією групою або змінити свою думку наприкінці заняття, вони бачать, що немає дозволених і заборонених тем.

І я думаю, що це найважливіше. Якщо ви виводите студентів із традиційної системи навчання, ви маєте триматися цього шляху до самого кінця курсу. Не дозволяйте студентам втратити віру у зміни – якщо освіта може бути різною, то і суспільство також може бути різним. Поєднайте на заняттях критичне мислення та свободу самовираження, і ви отримаєте найамбітніші та найперспективніші ідеї, які можуть змінити наше суспільство на краще».

Ірина Лященко, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

«Мій секрет полягає в тому, щоби не втратити за інтеракцією зміст – головне завдання при викладанні цього курсу. Задля його виконання, необхідна ґрунтовна, скрупульозна, якісна підготовка. Тому, секрет – це підготовка. Спершу, може здатися, що курс є достатньо “простим”, дехто, навіть, іменує його грою чи забавкою. Це – хибне перше враження. Тому, підготовка, підготовка і ще раз підготовка. Лише після цього з’являється пристрасть і захоплення курсом!»

Зоряна Зазуляк, Національний університет «Львівська політехніка»

«Секрет успіху – занадто складне і пафосне словосполучення. Я буду простішою і скажу про рецепт успіху: він – у вірі та любові. Моя віра в успішність “Демократії” безмежна. А підкріплюється ця віра любов’ю до студентів. Я щиро переконана в тому, що активних громадян не виховаєш. Їх можливо лише виплекати. Зростити свідому молодь можливо тоді, коли вона сама має непереборне бажання здобувати нові знання, вважає за доцільне брати участь у розбудові громадянського суспільства та невтомно прагне до пошуку себе та розвитку».

Ця ініціатива є частиною програмної діяльності IFES щодо посилення демократичного прогресу в Україні, що стала можливою завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Дізнайтеся більше про діяльність IFES Україна на сайті – https://ifesukraine.org/.

Accessibility