Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

IFES продовжує діяльність щодо зміцнення системи врегулювання виборчих спорів в Україні

Система врегулювання виборчих спорів в Україні залишається достатньо слабкою та вразливою до зовнішніх впливів. Попри те, що виборчі спори вирішуються як судами, так і виборчими комісіями, політизація виборчих комісій та низький рівень підготовленості їхніх членів до виконання своїх обов’язків (зумовлений частими замінами членів комісій партіями і кандидатами перед кожними виборами), негативно впливають на якість врегулювання виборчих спорів комісіями. Найбільш дієвим інструментом врегулювання виборчих спорів залишаються суди. Разом з тим, далеко не всі судді належним чином обізнані з виборчими процедурами та процедурами врегулювання виборчих спорів. Актуальними для судової влади залишаються проблеми політичних впливів і втручання в здійснення правосуддя, корупції, недостатньої доброчесності, відсутності узгоджених правових позицій судів щодо окремих проблемних питань матеріального та процесуального права з огляду на брак роз’яснень спірних питань правозастосовної практики Верховним Судом, а також відсутності систематичних заходів із навчання суддів із питань врегулювання виборчих спорів та виборчих процедур. Ці фактори послаблюють роль суду в забезпеченні та захисті виборчих прав.

Закони загалом дають чітку відповідь на питання про те, які дії заборонені, а які – ні. Проте у багатьох випадках за порушення певних заборон санкції або не передбачено взагалі, або ж вони передбачені, однак не є пропорційними, дієвими та/або ефективними. Незначні адміністративні штрафи, до прикладу, не виконують превентивної функції і фактично спонукають виборців, кандидатів та ЗМІ порушувати виборче законодавство. У багатьох випадках порушення законів про вибори має наслідком лише оголошення попередження – санкцію, яка аж ніяк не запобігає вчиненню нових порушень у майбутньому. Водночас, за вчинення окремих злочинів передбачено надмірно суворі покарання – відповідно, судді призначають покарання з випробувальним терміном або ж закривають справу. На кожних виборах правоохоронні органи відкривають сотні кримінальних проваджень, однак більшість кримінальних проваджень завершується нічим і їхні фігуранти залишаються безкарними. Основні недоліки системи врегулювання виборчих спорів були сформульовані в “Оцінці врегулювання виборчих спорів” IFES та спільному документі IFES та “Громадянської мережі ОПОРА” “Пріоритетні напрями реформування законодавства з питань виборів, референдумів і політичного фінансування”, опублікованому ще в 2017 році

З метою зміцнення системи врегулювання виборчих спорів на позачергових виборах народних депутатів України 2019 року, IFES було здійснено ряд кроків:

Тренінги для поліції напередодні президентських та парламентських виборів. IFES надав субгрант “Громадянській мережі ОПОРА” з метою реалізації проекту “Ефективна поліція – забезпечення законності виборчого процесу”. В рамках проекту працівники патрульної поліції та слідчі Національної поліції мали можливість навчитися ефективно й оперативно реагувати на порушення виборчого законодавства та інші проблеми в день голосування на президентських та парламентських виборах 2019 року, документувати порушення та розслідувати їх. Тренінги проводилися для двох різних груп: поліція превенції (патрульна поліція та групи оперативного реагування), до завдань якої входить виявлення та запобігання правопорушенням, а також слідчі Національної поліції, які безпосередньо розслідують злочини, пов’язані з виборами. Під час навчання учасники мали змогу шляхом інтерактивних вправ та дискусій дослідити типові порушення у день голосування. У цілому, напередодні президентських виборів у тренінгах взяли участь 1400 поліцейських з усіх областей України та міста Києва. Ініціатива з навчання працівників органів внутрішніх справ отримала схвальні відгуки з боку міжнародних місій зі спостереження за виборами. Напередодні позачергових парламентських виборів у 60 тренінгах взяли участь понад 1500 поліцейських із усіх областей України та міста Києва. Понад 96% учасників відзначили, що вони застосують або з високою імовірністю застосовуватимуть на практиці здобуті знання.

Посібник для поліцейських. Окрім навчання працівників поліції, ОПОРА та IFES також підготували посібники “Дії поліцейського під час несення служби на чергових виборах Президента України” та “Дії поліцейського під час несення служби на позачергових виборах народних депутатів України”, у яких окреслені правила поведінки поліцейських, на яких покладено обов’язок із забезпечення правопорядку в день голосування на виборчих дільницях. У обох посібниках наведено перелік процедур та порядок дій поліцейського в разі вчинення порушень чи виникнення інших проблемних ситуацій – як у приміщенні для голосування, так і за його межами.

Посібники було видано в доступному форматі, з використанням інфографіки, ілюстрацій та простих алгоритмів дій поліцейського з метою усунення/припинення проблемних ситуацій та забезпечення подальшого реагування на них. Посібники було погоджено з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією та Центральною виборчою комісією (ЦВК). За запитом Національної поліції IFES було надруковано 128 000 примірників кожного з посібників, які було передано до базових територіальних органів Нацполіції, які мають передати їх безпосередньо тим поліцейським, які нестимуть чергування в день голосування на всіх виборчих дільницях у межах території держави.

Посібники для суддів щодо врегулювання виборчих спорів та санкцій за порушення виборчого законодавства. Напередодні президентських та парламентських виборів 2019 року IFES спільно з Національною школою суддів України (НШСУ), представниками наукової спільноти (зокрема Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого) підготував посібники для суддів щодо врегулювання виборчих спорів та виборчих процедур. Перед президентськими виборами, IFES спільно з НШСУ та Центром політико-правових реформ також підготував посібник щодо відповідальності за порушення виборчого законодавства.

Ці посібники були розроблені на основі порівняльних досліджень, аналізу міжнародних стандартів та найкращих практик, і мають на меті надати суддям необхідну інформацію щодо виборчого законодавства та практики його застосування. Вони також покликані ознайомити суддів із типовими ситуаціями, що призводять до необхідності врегулювання виборчих спорів у судовому порядку.

Посібник з питань врегулювання виборчих спорів під час президентських виборів і щодо відповідальності за порушення виборчого законодавства були розповсюджені серед суддів окружних та апеляційних адміністративних судів. Водночас, посібник щодо відповідальності за порушення виборчого законодавства може використовуватися в практичній діяльності не лише суддями, але й членами виборчих комісій, слідчими та прокурорами, відповідальними за виявлення, оформлення та розслідування порушень. Електронні версії цих посібник були оприлюднені на офіційних веб-сторінках НШСУ та IFES.

Тренінги для суддів адміністративних суддів щодо врегулювання виборчих спорів. Як напередодні президентських, так і напередодні парламентських виборів, IFES та Національна школа суддів реалізували навчальну програму, спрямовану на підвищення рівня готовності суддів до реалізації своїх повноважень щодо врегулювання виборчих спорів. В рамках навчання напередодні президентських виборів було проведено тренінг для тренерів, а також 6 регіональних тренінгів в Одесі, Києві, Дніпрі, Харкові та Львові (дві навчальні сесії). Участь у тренінгах взяли 124 судді адміністративних судів, які змогли підвищити рівень знань та навичок з матеріальних і процесуальних аспектів врегулювання виборчих спорів. У рамках навчання напередодні позачергових парламентських виборів було проведено тренінг для тренерів, а також 4 регіональних тренінги в Одесі, Києві, Харкові та Львові, в яких взяли участь загалом 88 суддів окружних та апеляційних адміністративних судів.Зміцнення теоретичних та практичних знань суддів щодо окремих аспектів виборчого процесу, зокрема процедур підрахунку голосів, встановлення результатів виборів тощо допоможе їм більш ефективно вирішувати складні спори, пов’язані з виборами.

Перелік найбільш поширених запитань, пов’язаних з врегулюванням виборчих спорів. З метою інформування офіційних спостерігачів від громадських організацій та міжнародних спостерігачів щодо процедур врегулювання виборчих спорів під час президентських та парламентських виборів, IFES було підготовлено документи з оглядом відповідних процедур під назвою “Врегулювання виборчих спорів: найбільш поширені запитання”. У документах наведено інформацію про межі повноважень виборчих комісій і судів щодо врегулювання спорів, строків подання скарг та позовів, їх розгляду, порядок подачі апеляцій на судові рішення першої інстанції, а також щодо інших аспектів врегулювання виборчих спорів.

Одним з важливих напрямів діяльності IFES щодо удосконалення системи врегулювання виборчих спорів є також спільна з “Громадянською мережею ОПОРА” адвокація прийняття законопроекту № 8270. Законопроект має на меті запровадження пропорційних, ефективних та превентивних санкцій за порушення виборчого законодавства. Законопроект № 8270 було внесено на розгляд Верховної Ради Кабінетом Міністрів України 13 квітня 2018 року. 6 лютого 2019 року Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендував розглянути проект Закону у першому читанні, втім, парламентом він розглянутий поки що не був.

Законопроект було розроблено “Громадянською мережею ОПОРА” спільно з представниками громадянського суспільства, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією України, Генеральною прокуратурою України та ЦВК. Законопроектом пропонується внесення змін до деяких законодавчих актів, зокрема до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу та відповідних законів про вибори, зокрема запровадження кримінальної відповідальності за непрямий підкуп виборців, підробку, знищення та викрадення виборчої документації. Законопроектом також передбачається встановлення кримінальної відповідальності членів виборчої комісії за невиконання своїх обов’язків, зокрема за розголошення таємниці волевиявлення виборців; за викрадення або знищення бюлетеня для голосування, а також за обмеження доступу до засідань виборчої комісії та заходів передвиборчої агітації.

IFES і надалі продовжуватиме надавати технічну підтримку та допомогу в питаннях зміцнення системи врегулювання виборчих спорів в Україні.

Accessibility