Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Виборчий бюлетень IFES №87 (8 червня – 21 червня 2019 року)

Конституційний Суд України визнав конституційним Указ Президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Позачергові парламентські вибори відбудуться 21 липня. 20 червня 2019 року Конституційний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким Указ Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України було визнано конституційним. Відтак, підготовка до проведення позачергових парламентських виборів наступного місяця продовжується.

Рішення у справі було прийнято за результатами розгляду подання 62 народних депутатів України від 24 травня, у якому вони оскаржували конституційність Указу Президента України про призначення позачергових виборів народних депутатів України на липень 2019 року.

Суд дійшов висновку, що процедура припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у парламенті не встановлена Регламентом Верховної Ради, як того вимагає Конституція України. Чинний склад парламенту не включив відповідні положення до Регламенту Верховної Ради, що і призвело до конституційного конфлікту між Президентом та Верховною Радою. На думку Суду, за відсутності законодавчого регулювання питання припинення діяльності коаліції, та, згідно з вимогами статті 5 Конституції, якою передбачається, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади, зокрема шляхом виборів, єдиним виходом з ситуації, що склалася є проведення позачергових виборів народних депутатів України, згідно з Указом Президента.

Факт відсутності коаліції депутатських фракцій було також опосередковано підтверджено рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19 червня 2019 року, за позовом народного депутата Андрія Деркача, яким оскаржувалася законність перебування на посаді в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. У процесі розгляду справи, суд витребував у Верховної Ради список прізвищ, імен, по батькові народних депутатів, що входять до складу коаліції депутатських фракцій у Раді. Оскільки до завершення розгляду справи такий список надано не було, суд відмовив у задоволенні позову через відсутність доказів існування коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді. Загалом, рішення Київського окружного адміністративного суду щодо відмови у задоволенні відповідають положенням Кодексу адміністративного судочинства.

Як вже відзначав IFES, існували аргументи як на користь конституційності Указу глави держави, так і аргументи за так і проти конституційності указу Президента. Два українські суди дійшли до одного і того ж висновку – відсутні юридичні докази існування коаліції в Раді, відтак Президент діяв у межах Конституції, підписуючи свій указ.

IFES вітає рішення Конституційного Суду. Як зазначалося раніше, скасування виборів у розпал виборчого процесу було б безпрецедентним рішенням в історії України і суперечило б принципу правової визначеності. Це могло б призвести до непередбачуваних наслідків, зокрема політичні партії та кандидати могли б вимагати відшкодування вже здійснених ними передвиборчих витрат, з державних коштів.

Підготовка до позачергових парламентських виборів. Центральна виборча комісія (ЦВК) продовжує підготовку до позачергових виборів народних депутатів України, які мають відбутися 21 липня. Висування списків кандидатів у народні депутати України політичними партіями здійснювалося до 10 червня, у той час як висування кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах проводилось до 20 червня.

Станом на 23 червня ЦВК зареєструвала 1 743 кандидатів у народні депутати України, включених до виборчих списків 12 політичних партій. Окрім того, станом на 23 червня в одномандатних виборчих округах було зареєстровано 1 593 кандидатів у народні депутати України, з них 1 319 балотуються у порядку самовисування, а 274 – висунуті політичними партіями. Голова ЦВК Тетяна Сліпачук заявила, що в останній день в останній день реєстрації, ЦВК отримала пакети документів від близько 1200 кандидатів в одномандатних виборчих округах. ЦВК має розглянути подані документи та завершити процес реєстрації кандидатів до 25 червня.

Як і на попередніх виборах, типовою для цих виборів є практика частих замін у складі окружних виборчих комісій (ОВК). Починаючи з дня їх утворення, ЦВК майже щоденно розглядала відповідні заяви від політичних партій, які внесли кандидатури до складу окружних комісій. Загалом, станом на 21 червня було замінено 793 члени ОВК з 3 582 призначених – більш ніж 22% від загального складу комісій. Законодавство дозволяє проводити такі заміни аж до дня голосування. Масові заміни членів виборчих комісій знижують ефективність роботи, пов’язаної з навчанням членів комісій, і призводить до неефективного використання ресурсів на відповідні потреби.

Останні результати соціологічних досліджень щодо електоральних уподобань виборців на позачергових парламентських виборах 2019 року. Згідно з результатами соціологічного опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» (результати оприлюднено 19 червня 2019 року), 47,1% виборців, які мають намір взяти участь у голосуванні, підтримують партію новообраного Президента України Володимира Зеленського «Слуга народу». На другому місці – «Опозиційна платформа – За життя», у якої близько 11% підтримки. Партія Святослава Вакарчука «Голос» наразі перебуває на третьому місці з 8,1% підтримки. «Батьківщину» підтримують трохи менше 7,5% в той час як партію колишнього Президента України Петра Порошенка «Європейська Солідарність» підтримують 5% виборців – мінімально необхідна кількість виборців для подолання виборчого бар’єра.

Трохи менше підтримки, аніж необхідно для подолання виборчого бар’єра 5%, мають партія колишнього очільника Служби безпеки України Ігоря Смешка «Сила і честь» (4,1%), «Громадянська позиція» (2,2%), «Радикальна партія Олега Ляшка» (2,1%) та «Свобода (2,1%). Усі інші партії набирають менше 2% голосів.

Половина опитаних також задоволені діяльністю Президента України Володимира Зеленського, в той час як 14% – протилежної думки, а ще 38% поки не змогли сформувати своє ставлення до нього.

Опитування проводилося з 8 червня по 12 червня 2019 року методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Аудиторія: населення України від 18 років. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами й типом поселення. Вибіркова сукупність – 2000 респондентів, помилка репрезентативності дослідження – не більше 2,2%.

До України прибувають Міжнародні місії зі спостереження за виборами. 10 червня до Києва прибула команда з 19 основних членів місії зі спостереження за виборами (МСВ) Бюро демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ). До складу Місії зі спостереження за виборами БДІПЛ також увійшли 96 довготермінових спостерігачів, які здійснюватимуть свою діяльність по всій території України. Окрім того, МСВ БДІПЛ також попросила у країн-учасниці ОБСЄ надіслати 750 короткотермінових спостерігачів для здійснення спостереження у день голосування.

12 червня, Канадська Місія оголосила про прибуття до Києва 10 основних членів місії та 40 довготермінових спостерігачів. Представники Європейської мережі організацій з моніторингу виборів (ENEMO) також прибули до України та проведуть свою першу прес-конференцію 25 червня. Представники IFES Україна зустрілися з усіма МСВ, надали представникам основних команд місій оновлені англомовні версії ключових законів у сфері виборів, а також інші документи, та провели брифінги для довготермінових спостерігачів у Києві, перед їхнім відправленням до регіонів України. З наближенням дня голосування, очікується, що до МСВ БДІПЛ доєднаються також делегації короткотермінових спостерігачів від Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ та Європарламенту з тим аби оголосити спільну заяву, за результатами дня голосування. Усі міжнародні МСВ будуть досліджувати позачергові парламентські вибори на предмет їх відповідності міжнародним стандартам, найкращій практиці та українському законодавству.

Навчання членів виборчих комісій з питань виборчих процедур. З 14 по 16 червня 2019 року, IFES спільно з ЦВК та Центром управління навчанням учасників виборчих процесів (Тренінговим центром) організували та адміністрували тренінг для тренерів для семи регіональних координаторів та 119 тренерів, які згодом проведуть понад 100 тренінгів з питань виборчих процедур для членів ОВК з 20 по 30 червня, та близько 350 тренінгів для членів дільничних виборчих комісій (ДВК), які відбудуться з 7 по 18 липня по всій території України.

Під час навчання учасники мали змогу ознайомитися з нормами виборчого законодавства та виборчими процедурами, а також з різноманітними освітніми матеріалами, техніками презентації та інтерактивними методиками навчання. Окрім того для семи регіональних координаторів також була проведена спеціальна сесія, присвячена логістичним питанням. Навчання проводили вісім експертів у сфері виборів та фасилітаторів, які вже залучалися до значної кількості ініціатив IFES з розбудови спроможності зацікавлених сторін у сфері виборів.

IFES розпочав навчання суддів адміністративних судів з розгляду виборчих спорів. Для розв’язання проблем, окреслених в документі IFES «Оцінка вирішення виборчих спорів» у лютому 2018 року, IFES розробляє та впроваджує навчальну програму, спрямовану на зміцнення спроможності судів стосовно врегулювання виборчих спорів напередодні позачергових виборів народних депутатів України. У співпраці з Національною школою суддів IFES організував триденний тренінг для тренерів, який відбувся у Яремче з 19 по 21 червня 2019 року. У тренінгу взяли участь сімнадцять суддів, які мали можливість, за допомогою інтерактивних методик навчання отримати інформацію стосовно окремих аспектів матеріального і процесуального права, які стосуються виборів народних депутатів України. Опісля ці судді проведуть тренінги у регіонах для суддів окружних адміністративних суддів у Харкові, Одесі, Львові та Києві. Навчальна програма дозволить суддям більш ефективно вирішувати виборчі спори, а також допоможе впоратися з іншими проблемами у сфері виборів, які супроводжують Україну з моменту здобуття незалежності.

Візит голови Виборчої комісії Сполученого Королівства до України. З 10 по 13 червня IFES організував візит до України сера Джона Холмса, голови Виборчої комісії Сполученого Королівства. Під час свого візиту пан Холмс зустрівся з керівництвом ЦВК, зокрема головою Комісії Тетяною Сліпачук, щоб обговорити питання адміністрування виборів та можливості подальшого співробітництва та обміну. Серед іншого, він поділився своїми зауваженнями щодо виборчої системи та підходу до адміністрування виборів у Великій Британії. Ця зустріч була частиною зусиль IFES щодо ознайомлення ЦВК з міжнародними стандартами та кращою практикою у сфері адміністрування виборів.

Пан Джон Холмс також зустрівся зі студентами курсу громадянської освіти IFES у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Студенти поділилися своїм досвідом проходження курсу та обговорили питання громадянської освіти у Сполученому Королівстві

Accessibility