Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

IFES Україна представила звіт за результатами виборів народних депутатів України

IFES Україна публікує звіт за результатами виборів народних депутатів України, англомовна версія якого знаходиться за цим посиланням. Український переклад звіту буде оприлюднений незабаром.

Цей документ буде корисним для усіх зацікавлених сторін у сфері виборів – передусім новообраних членів парламенту, а також представників Центральної виборчої комісії, Конституційного суду, Національної поліції та інших зацікавлених сторін у сфері виборів.

У звіті містяться висновки IFES за результатами виборчого процесу з виборів народних депутатів України. До документа також включено каталог конкретних рекомендацій щодо вдосконалення законодавства та адміністративної бази для майбутніх виборів. Цей звіт гармонійно доповнює попередній звіт IFES, за результатами виборів Президента України (англійською мовою), а також враховує висновки міжнародних місій зі спостереження за виборами за результатами як президентських, так і парламентських виборів.* За посиланням Ви можете знайти огляд заяв міжнародних спостерігачів (англійською мовою).

Варто визнати, що позачергові парламентські вибори 2019 року стали важливою виборчою віхою для консолідації демократії в Україні. У той час як міжнародні та вітчизняні спостерігачі оцінили вибори як такі, що загалом відповідають демократичній практиці та під час яких були дотримані основних свобод, серед порушень під час передвиборчої кампанії було зафіксовано випадки фальсифікацій, недбалості та маніпуляцій шляхом використання слабких сторін законодавства. Учасники перегонів скористалися лазівками в законодавстві, і як наслідок багато хто не дотримувався правил здійснення передвиборчої агітації чи правил політичного фінансування. Контроль за дотриманням законодавства з боку засобів масової інформації та під час фінансування передвиборчої агітації був недостатньо ефективним та дозволив активно використовувати тіньове фінансування для таких потреб. Реєстрація «технічних» кандидатів, а також використання назв відомих партій з метою розпорошення голосів основних кандидатів та введення в оману виборців ще більше шкодили демократичності процесу.*

Однак усі спостерігачі наголосили на тому, що адміністрування виборів у день голосування здійснювалося професійно та без порушень. Найбільш вразливим до фальсифікацій вкотре став мажоритарний компонент паралельної виборчої системи – саме в округах були поширені випадки зловживань адміністративними ресурсами, підкупу виборців та порушень встановлених Законом правил здійснення передвиборчої агітації. Випадки недбалості були виявлені під час підрахунку голосів та встановлення результатів виборів у деяких одномандатних округах, внаслідок чого декілька окружних виборчих комісій (зокрема, в ОВО № 50 та № 210) не змогли або не бажали встановити результат голосування у відповідних виборчих округах.

Надзвичайно важливо, щоб усі зацікавлені сторони у сфері виборів зараз ретельно оцінили досвід президентських і парламентських виборів 2019 року та врахували рекомендації спостерігачів. Поки було втілено лише деякі з наявних рекомендацій. Слід внести суттєві зміни до законодавства, що регулює національні та місцеві вибори, аби воно відповідало міжнародним стандартам та найкращій практиці демократичних виборів. Ухвалення в останню хвилину нового, уніфікованого Виборчого Кодексу парламентом, що закінчував свою каденцію, не обов’язково вирішує ці вади. Слід переглянути законодавство на предмет невідповідностей між окремими нормативно-правовими актами, посилити санкції за порушення виборчого законодавства та реформувати систему адміністрування виборів, яка наразі є занадто централізованою. Українські вибори можуть бути набагато більш інклюзивними – для цього варто знайти більш довговічне рішення для забезпечення виборчих прав осіб, яким наразі необхідно пройти громіздку процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси; також необхідно зробити виборчий процес більш доступним для виборців з інвалідністю та впровадити ефективні та дієві заходи щодо забезпечення кращого представництва жінок та національних меншин на виборних посадах, у тому числі в парламенті.

Водночас, спостерігачі та представники зацікавлених сторін у сфері виборів також відзначили ряд значних удосконалень, зокрема кращу готовність ЦВК та інших органів влади до боротьби з кібератаками на ключову виборчу інфраструктуру; конкурентне середовище передвиборної кампанії з дотриманням основних свобод; відсутність масштабних фальсифікацій під час голосування; більш прозорі процедури підрахунку голосів та встановлення результатів виборів; ефективну роль поліції у підтримці та охороні громадського порядку в день виборів; якісну та ґрунтовну підготовку членів виборчих комісій, що здійснювалася за технічної підтримки IFES; та значне зростання представництва жінок у новій Раді з 11,6 % до понад 20 %.

Звіт IFES за результатами виборів також містить рекомендації щодо вдосконалення демократичних процесів в Україні у майбутньому. Вони виділені жирним у тілі тексту та зібрані в окремому додатку наприкінці звіту.

Трохи пізніше цього місяця IFES спільно із Громадянською мережею ОПОРА оприлюднять спільний документ, присвячений реформі виборчого законодавства, у якому автори спробують узагальнити та викласти рекомендації щодо вдосконалення виборчого законодавства в Україні, з акцентом на місцеві вибори, що мають відбутися у жовтні 2020 року.

* Більшість місій зі спостереження за виборами (МСВ) ще не представили своїх рекомендацій за результатами виборів 2019 року. Очікується, що МСВ ОБСЄ / БДІПЛ, ЕНЕМО та Місія Канади 2019 року опублікують свої остаточні звіти, що міститимуть рекомендації за результатами президентських і парламентських виборів 2019 року за вісім тижнів після закінчення парламентських виборів.

 

 

Accessibility