Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Інформаційне повідомлення IFES: Президент України ветував проект Виборчого кодексу

14 вересня 2019 року Президент України «ветував» проект Виборчого кодексу, прийнятий Верховною Радою України 8-го скликання 11 липня. Після того як 27 серпня попередній голова парламенту Андрій Парубій підписав проект Кодексу, Президент мав 15 днів на прийняття остаточно рішення, щодо підписання документу або використання свого права вето. Він обрав другий варіант. У своїх пропозиціях до Виборчого кодексу України, Президент навів підстави для прийняття такого рішення, наголосивши на тому, що окремі положення Кодексу суперечать Конституції України, а сама процедура прийняття Кодексу парламентом суперечила Регламенту Верховної Ради. Відтак, Кодекс було відправлено на доопрацювання парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування з урахуванням пропозицій Президента. На доопрацювання документу Комітет має 30 днів.

Виборчий кодекс розроблявся впродовж декількох років і має на меті гармонізувати виборчі процедури на всіх видах виборів –  президентських, парламентських та місцевих – як це раніше рекомендували зробити представники Офісу з питань демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Венеціанська комісія Ради Європи. 11 липня, менш ніж за два тижні до дня парламентських виборів, його неодноразово ставили на голосування парламенту, каденція якого вже доходила до свого завершення – так 17 разів ставилося на голосування питання про повернення до розгляду правок до проекту Кодексу, оскільки 16 разів у Раді не знаходилося достатньо голосів для підтримки цієї пропозиції. Ряд таких правок суттєво змінювали характер виборчої системи для парламентських виборів.

Пропозиції Президента до Виборчого кодексу є достатньо деталізованими – так, у них окреслюються ті зміни, які він пропонує внести до Виборчого кодексу. Зокрема, в своїх зауваженнях до виборчої системи для парламентських виборів, Президент вказує на те, що політична партія, яка набрала п’ять і більше відсотків дійсних голосів виборців, гарантовано отримує десять депутатських мандатів, які розподіляються в порядку черговості відповідно до затвердженого партією загальнодержавного списку – це положення більш характерне для пропорційних систем із закритими списками та фактично нівелює волевиявлення виборця. Також Президент вказує на те, що у Кодексі відсутній достатній механізм забезпечення реалізації виборчих прав окремих категорій громадян, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та людей з інвалідністю.

IFES вітає таке рішення Президента та його бажання вдосконалити Виборчий кодекс. Серед переліку змін до Кодексу, викладених у його пропозиціях, містяться й важливі положення, які IFES та представники українського громадянського суспільства вже давно вважають серед ключових пріоритетів реформи виборчого законодавства в Україні. Серед них, зокрема: правило, яке вимагає від партій, замінювати кандидатів та депутатів на кандидата чи депутата тієї ж статі, з тим аби гарантувати дотримання вимог гендерної квоти; забезпечення участі ВПО у всіх видах виборів, у тому числі і місцевих виборах; доступність виборів для людей з інвалідністю; та спрощення процедур публічних закупівель для ЦВК під час виборчого процесу.

Голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська публічно підтримала рішення Президента ветувати Виборчий кодекс із зауваженнями. Вона згодна з тим, що Кодекс потребує доопрацювання, аби ним гарантувався повний і якісний захист виборчих прав, а окремі виборчі процедури були адаптовані до нових сучасних викликів.

Очікується, що при профільному підкомітеті з виборчих питань парламентський комітет створить робочу групу, яка займатиметься законодавчим закріпленням пропозицій, що містяться в пропозиціях Президента до Виборчого кодексу. IFES сподівається, що процес внесення змін до Кодексу буде прозорим та інклюзивним. IFES готовий взяти на себе провідну роль у забезпеченні того, щоб остаточний текст Виборчого кодексу відповідав демократичним стандартам та найкращим практикам та враховував рекомендації міжнародних та національних спостерігачів за виборами.

Серед проблемних питань, про які не згадується у пропозиціях Президента, є норма проекту Кодексу щодо кількості депутатських місць, які мають бути розподілені між кожним з 27 передбачених регіональних округів в залежності від явки виборців. Згідно з міжнародною практикою, до якої вдається більшість європейських країн, кількість місць має залежати від чисельності населення чи кількості виборців у певному виборчому окрузі. Президент також не заявив, чи хоче він змінити дату набрання чинності Кодексу – наразі це 1 грудня 2023 року. З тим щоби наступні чергові місцеві вибори, заплановані на жовтень 2020 року, відбувалися не за чинною нині непередбачуваною «Санкт-Петербурзькою» системою, парламент повинен діяти швидко. Кодекс належної практики у виборчих справах Венеціанської комісії прямо вказує на те, що пізніше аніж за рік до проведення виборів до виборчого законодавства не варто вносити будь-яких суттєвих змін, які стосуються, наприклад, виборчої системи чи встановлення меж виборчих округів.*

 

* Кодекс належної практики у виборчих справах Венеціанської комісії, II.2.B. вказує на те, що «Основні елементи виборчого закону, зокрема власне виборчу систему, склад виборчих комісій і визначення меж виборчих округів, не можна переглядати менш як за рік до проведення виборів (…)»
Accessibility