Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Інвалідне крісло не зупиняє громадського лідера і члена виборчої комісії Романа Гуменюка: чоловіка, який постійно перебуває в русі

У липні 2019 року, напередодні виборів до Верховної Ради України, які були проведені 21 липня, Роман Гуменюк вирішив зробити свій внесок до змін, що відбувалися у його рідній громаді, ставши головою дільничної виборчої комісії (ДВК) у селі Куровичі на Львівщині. Ці й без того складні обов’язки були для нього ще складнішими, тому що виборчі дільниці та громадські будівлі не є безбар’єрними, а Роман пересувається в інвалідному кріслі.

«Мені подобається долати виклики та отримувати новий досвід», – зауважує він. «Це були перші вибори, у яких я (брав участь) за межами своєї оселі, і вперше я був серед тих, хто займалися організацією виборів».

Беручи участь у виборчому процесі, Роман також отримав нагоду показати приклад іншим молодим людям і людям з інвалідністю. Він має надію, що таким чином надихне обидві ці суспільні групи на те, щоб долучатися до демократичного розвитку своєї країни.

В Україні люди з інвалідністю часто-густо є виключені з суспільно-політичного життя внаслідок ситуаційних перепон – таких, як недоступність публічних просторів і споруд. Дослідження, проведені Національною асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), свідчать про те, що у трьох різних містах країни лише 19 із 145 виборчих дільниць є доступними для людей з інвалідністю. Роман Гуменюк вважає, що для тих людей з інвалідністю, які хочуть голосувати на виборчих дільницях, поліпшення доступності стане першим кроком до подолання стигми та розширення участі цих громадян у політичному процесі.

«Якщо люди з інвалідністю зможуть голосувати безпосередньо на виборчих дільницях, можливо це матиме позитивний вплив на їхню соціальну адаптацію», – каже він. «Зрештою, для них день виборів – це найкраща нагода відчути себе людьми, які відіграють значущу роль у суспільстві».

Коли Гуменюк тільки очолив ДВК, він не міг потрапити до приміщення дільниці, де мав працювати, тому що воно знаходилося у старому будинку, де не було пандусу для візка. Як голова ДВК, він взяв справу до власних рук і переконав місцеву владу встановити пандус, аби вирішити цю проблему.

Для Романа, який раніше звик до того, що у подібних ситуаціях на його інтереси не звертали уваги, цей успіх та створення доступного середовища для роботи і голосування стали свідченням його власної самостійності. Він не лише подолав цю особисту перешкоду, але й отримав нові навички політичного лідерства, дізнавшись більше про складні положення виборчого законодавства України, де існує система паралельних виборів. У липні 2019 року він взяв участь у каскадній навчальній програмі, що охопила загалом 33 тис. членів ДВК з усіх регіонів України та була організована Центральною виборю комісією та Фундацією міжнародних виборчих систем (IFES) за підтримки USAID. Учасники програми поліпшили рівень своїх знань про виборче законодавство, процедури голосування та обов’язки ДВК у ході виборчого процесу.

«До того я ніколи не брав участі у проведенні виборів, тож під час навчання отримав багато нової інформації», – зазначає Гуменюк. «Зокрема, я дізнався про численні нюанси у сфері проведення засідань ДВК та підрахунку голосів, і в день виборів це стало мені у пригоді».

У день виборів до Верховної Ради України – 21 липня 2019 року – Роман Гуменюк та його колеги по ДВК успішно провели низку виборчих процесів і поділилися своїми висновками і враженнями з міжнародними спостерігачами, що представляли Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки та співробітництва у Європі (БДІПЛ ОБСЄ).

І хоча обов’язки голови ДВК були пов’язані зі складними адміністративними процедурами, Роман каже, що охоче візьме участь у проведенні інших виборів.

«Якщо буде така нагода, я хотів би попрацювати на наступному рівні виборчого процесу – скажімо, на посаді члена окружної виборчої комісії», – каже він.

IFES і надалі надаватиме допомогу лідерам громад і спільнот – таким, як Роман Гуменюк – аби вони могли більше дізнатися про виборчий процес та забезпечити доступніше середовище для участі у виборах людей з інвалідністю.

Ця історія була передрукована з дозволу USAID. Джерело.

Accessibility