Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Оприлюднено проміжні фінансові звіти кандидатів на пост Президента України та їх аналіз з боку ЦВК та НАЗК

25 березня 2019 року був останнім днем подання розпорядниками виборчих фондів кандидатів на пост Президента України проміжних фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду до Центральної виборчої комісії (ЦВК) та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Усі 44 кандидати на пост Президента України, у тому числі 5 кандидатів, які зняли свої кандидатури, подали такі звіти вчасно. Їх було опубліковано на офіційних веб-сайтах ЦВК та НАЗК.

Дані, вказані у звітах, свідчать, що кандидати застосовували різні підходи до залучення коштів на передвиборну агітацію. Деякі кандидати, наприклад Володимир Зеленський, Анатолій Гриценко та Юрій Бойко, отримували внески від фізичних та юридичних осіб. Інші кандидати зовсім не отримували добровільних внесків до своїх виборчих фондів: Петро Порошенко наповнив виборчий фонд власними коштами, а Юлія Тимошенко – коштами політичної партії, що її висунула.

Відповідно до положень Закону України «Про вибори Президента України», ЦВК і НАЗК мають оприлюднити аналіз таких звітів не пізніше ніж в останній день подання таких звітів, що становить юридичну колізію, яка потребує врегулювання. Згідно з результатами спільного аналізу, опублікованого 25 березня, 17 із поданих звітів містять порушення норм щодо фінансування передвиборної агітації, зокрема отримання внесків від осіб, які мають податковий борг, та неповноту інформації у звітах. Налагодження співпраці ЦВК і НАЗК для аналізу фінансових звітів кандидатів заслуговує на позитивну оцінку, однак якість аналізу можна покращити завдяки більшій увазі до серйозніших порушень, наприклад тіньового фінансування або приховування витрат, що здатні негативно вплинути на чесність і справедливість виборів.

Суми коштів, які кандидати отримали та витратили з виборчих фондів, значно перевищують аналогічні показники на президентських виборах 2014 року. У 2014 році жоден із кандидатів не зібрав більше 100 млн гривень за весь період виборчої кампанії, тоді як у 2019 році п’ять кандидатів зібрали більше коштів тільки за перший звітний період. Закон не передбачає будь-яких обмежень на витрати кандидатів на пост Президента України, що може створити нерівні умови для ведення передвиборної агітації та створити перешкоди для кандидатів, які не мають налагоджених зав’язків із великими донорами. Як і на попередніх виборах, більшість коштів було витрачено на розміщення політичної реклами у ЗМІ.

Відповідно до рекомендацій Ради Європи, Комітету ООН з прав людини та IFES, варто розглянути можливість встановлення обмежень на обсяг коштів, які кандидати або політичні партії, що беруть участь у виборах, можуть витрачати на передвиборну агітацію. Увагу також варто приділити обмеженням політичної реклами на телебаченні/радіо та зовнішньої реклами, що є поширеною практикою в багатьох європейських демократіях.

IFES продовжуватиме слідкувати за звітуванням кандидатів на пост Президента України та здійсненням контролю з боку ЦВК і НАЗК для сприяння ефективнішій реалізації реформи політичного фінансування 2015 року та підвищення прозорості фінансування виборчих кампаній в Україні.

Accessibility