Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Оприлюднено проміжні фінансові звіти політичних партій

Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України», всі політичні партії, що беруть участь у виборах, зобов’язані подати проміжні фінансові звіти про надходження та використання коштів виборчого фонду до Центральної виборчої комісії (ЦВК) та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), а також оприлюднити їх на своїх веб-сайтах не пізніше 15 липня. 21 з 22 зареєстрованих політичних партій, які змагаються за місця у Верховній Раді, подали свої звіти вчасно.

Звіти, оприлюднені на веб-сайті ЦВК, демонструють, що за період до 10 липня партії загалом зібрали приблизно 622 мільйони гривень на фінансування передвиборної агітації. Майже всі кошти (понад 95%) було перераховано на рахунки виборчих фондів із партійних рахунків. Це означає, що джерела походження цих коштів лишаються невідомими і для органів контролю, і для громадськості. Українські виборці зможуть отримати більш детальну інформацію про це лише після виборів. Щоквартальні фінансові звіти партій за другий і третій квартал 2019 року буде оприлюднено в серпні та в листопаді 2019 року. Таким чином, громадськість зможе ознайомитися з фінансовими звітами партій за липень не раніше листопада 2019 року. Це суттєво знижує прозорість фінансування передвиборної агітації на парламентських виборах і не дає можливості українським виборцям зробити поінформований вибір на підставі достовірної інформації про фінансування учасників виборчого процесу. Для вирішення цієї проблеми варто розглянути можливість запровадження регулярного звітування про внески, що надійшли на партійні рахунки та рахунки виборчих фондів партій.

Крім того, відсутність внесків до виборчих фондів партій від фізичних осіб може бути зумовлена невиправдано складною процедурою здійснення таких внесків. Аби здійснити внесок до виборчого фонду, донори повинні особисто прийти в банк і заповнити спеціальну заяву. Така процедура значно ускладнює процес збору коштів для партій і кандидатів. IFES неодноразово наголошувала на необхідності врегулювати цю проблему й рекомендувала спростити процедуру здійснення внесків, дозволивши використовувати онлайн-банкінг та інші інструменти, які забезпечують належну ідентифікацію донорів.

За результатами аналізу оприлюднених фінансових звітів, здійсненого Громадським рухом «ЧЕСНО», 81% усіх коштів виборчих фондів партії витратили на придбання ефірного часу або друкованої площі, зокрема реклами на телебаченні. Попри те, що частка коштів, яку партії витратили на ЗМІ, дещо нижча порівняно з попередніми парламентськими виборами (89%), велика кількість реклами в аудіовізуальних ЗМІ надає перевагу заможним кандидатам і перешкоджає проведенню ґрунтовних політичних дебатів між партіями й кандидатами. Таким чином, варто розглянути можливість обмежити політичну рекламу на телебаченні й радіо, а також зовнішньої реклами, що є поширеною практикою в багатьох європейських демократіях.

Наразі ЦВК здійснює аналіз проміжних фінансових звітів. Результати аналізу буде оприлюднено на веб-сайті ЦВК не пізніше ніж за два дні до виборів. За такий короткий період виборці матимуть обмаль часу, аби ознайомитися з результатами аналізу перш ніж іти на виборчі дільниці. Якщо подання проміжних фінансових звітів буде збережено в законодавстві, кінцеві терміни подання й оприлюднення результатів аналізу звітів слід встановити раніше, ніж є зараз.

IFES продовжуватиме слідкувати за звітуванням політичних партій, а також за здійсненням контролю з боку ЦВК для сприяння ефективнішій реалізації реформи політичного фінансування 2015 року й підвищення прозорості фінансування виборчих кампаній в Україні.

Accessibility