Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Позачергові вибори народних депутатів України: Завершилося голосування на виборчих дільницях в межах України, починається підрахунок голосів

21 липня, 20:00. Сьогодні українці прийшли на виборчі дільниці, щоб віддати свій голос на позачергових виборах народних депутатів України. Наразі на 29 783 виборчих дільниць, розташованих на території України, голосування завершилось і починається підрахунок голосів. Голосування на позачергових парламентських виборах остаточно завершиться після припинення голосування на виборчій дільниці у м. Сан-Франциско о 6:00 за київським часом у понеділок, 22 липня. Зараз на кожній виборчій дільниці триває процес підрахунку голосів. Спершу, буде здійснено підрахунок бюлетенів відданих на підтримку списків політичних партій у загальнонаціональному виборчому окрузі, а потім – у 199 одномандатних округах. Загалом, до списків виборців було включено 29 386 201 виборців. З них 696 806 проголосували за місцем перебування. На виборчих дільницях в українських посольствах і консульствах у 72 країнах було зареєстровано приблизно 567 000 виборців. Виборці, зареєстровані закордоном, а також 76% з 280 922 виборців, які тимчасово змінили місце голосування (серед яких – внутрішньо переміщені особи та інші мобільні всередині країни громадяни) мали змогу проголосувати лише за списки політичних партій у загальнонаціональному виборчому окрузі. Закордонні виборчі дільниці відправляють дані про підрахунок голосів безпосередньо до Центральної виборчої комісії (ЦВК).

Попередні показники явки, оприлюднені ЦВК на підставі телефонних повідомлень 199 з 199 окружних виборчих комісій (ОВК), станом на 12 годину становили 19,2%, тоді як станом на 16:00 явка склала 36,57%. ЦВК оприлюднить попередню інформацію про загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, за цим посиланням. За даними Центральної виборчої комісії (ЦВК), аналогічні показники на позачергових виборах народних депутатів України 2014 року становили 20,32% на 12 годину, 40,77% на 16:00 і 52,42% виборців на момент закриття виборчих дільниць, що свідчить про потенційно нижчий рівень участі виборців сьогодні, аніж у 2014 році і суттєво нижчий, аніж був зафіксований у виборах Президента України 2019 року (62,88% у першому турі виборів та 61,42% – у другому турі).

Для участі у позачергових парламентських виборах 2019 року, ЦВК було зареєстровано 2746 кандидатів, включених до списків 22 політичних партій у загальнонаціональному виборчому окрузі та 3084 кандидати у одномандатних виборчих округах, серед яких 1680 брали участь у виборах шляхом самовисування. Загалом, у виборах брали участь кандидати від 66 політичних партій. Нагадаємо, що вибори народних депутатів України проводяться за паралельною виборчою системою, згідно з якою 225 депутатів обираються за пропорційною системою у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, які подолали 5% бар’єр, а ще 199 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах. 26 місць у Верховній Раді залишаться вакантними, з огляду на те, що 26 з 225 одномандатних виборчих округів розташовані на тимчасово окупованих територіях, де не проводяться українські вибори.

Загалом, на виборах 2019 року було зареєстровано 27 885 офіційних спостерігачів від 163 українських громадських організацій. Від 12 країн та 21 міжнародної організації було зареєстровано ще 1719 спостерігачів. У день голосування, на всій території України працювали короткострокові спостерігачі міжнародних місій зі спостереження за виборами Бюро з демократичних інститутів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ/БДІПЛ), Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) та КАНАДЕМ.

Громадською мережею ОПОРА під час голосування на виборчих дільницях було зафіксовано окремі випадки порушень, які не мали системного характеру і не вплинули на результати голосування. Серед порушень спостерігачі, зокрема, відзначають видачу бюлетенів на підставі не передбачених законом документів, порушення таємниці голосування, підписання протоколів про підрахунок голосів виборців до їхнього заповнення, а також випадки фотографування виборцями своїх виборчих бюлетенів.

День голосування загалом відбувся без суттєвих порушень виборчого законодавства. Кількість порушень, за інформацією ОПОРИ, була незначною і співмірною з тією, що спостерігалася на позачергових парламентських виборах 2014 року.

ОПОРА проводитиме паралельний підрахунок голосів, які дозволить отримати досить точні результати волевиявлення громадян до їх оприлюднення ЦВК. Ці результати будуть оголошені 21 липня.

ДВК проводять підрахунок голосів та складають відповідні протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях. Ці протоколи після їх складання будуть доставлені до ОВК для встановлення підсумків голосування у межах відповідних територіальних виборчих округів. За результатами аналізу даних ДВК, ОВК внесуть попередні результати до інформаційно-аналітичної системи Вибори. Протоколи ОВК, у свою чергу, будуть доставлені до ЦВК. За результатами опрацювання цих протоколів ЦВК встановить результати виборів. Результати виборів мають бути оголошені ЦВК упродовж 10 днів після дня голосування – тобто до 5 серпня 2019 року, однак з огляду на можливість оскарження рішення виборчих комісій та повторного підрахунку голосів, встановлення та оприлюднення офіційних результатів виборів в окремих одномандатних може тривати до 17 серпня 2019 року.

ЦВК незабаром почне оприлюднювати інформацію про попередні підсумки голосування як у загальнонаціональному виборчому окрузі, так і у одномандатних виборчих округах на своєму офіційному веб-сайті.

У день виборів команда IFES Україна, спільно з представниками міжнародних місій, які здійснюють підтримку фінансування програмної діяльності організації відвідала 16 виборчих дільниць у Києві та Київській області.

Accessibility