Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Прес-конференція присвячена 28-й річниці проведення референдуму в Україні

У 1991 році, а саме 28 років тому, Україна проголосила свою незалежність через проведення Всеукраїнського референдуму. З часу прийняття Конституції України в 1996 році передбачено, що Всеукраїнський референдум проголошується в Україні за народною ініціативою. Однак через правовий вакуум, створений після того, як Конституційний суд у 2018 році визнав Закон «Про всеукраїнський референдум» 2012 року неконституційним, громадяни України позбавлені права вирішувати питання національного значення шляхом проведення всеукраїнського референдуму.

29 листопада субгрантер IFES Центр політико-правових реформ від імені членів коаліції «За чесний референдум» провів прес-конференцію, на якій закликав Верховну Раду України забезпечити громадянам можливість реалізації свого конституційного права на участь в управлінні державними справами через національний референдум.

На прес-конференції національні есперти підкреслили, що при врегулюванні порядку організації та проведення референдумів варто забезпечити баланс між потребою в реалізації народом права на безпосереднє здійснення влади через референдум та необхідністю запобігти маніпулюванню референдумами в політичних, а то й взагалі недемократичних цілях. Крім того, експерти зазначили, що згідно з найкращими міжнародними практиками недоцільно приймати закони на всеукраїнському референдумі, оскільки вони повинні прийматися парламентом. Референдум може бути призначений лише для скасування чинного закону, але не може використовуватись, щоб обійти законодавчий процес у Верховній Раді. Таким чином, експерти запропонували надати можливість громадянам скасовувати закони України, якщо вони не підтримують законодавство, ухвалене парламентом.

Відео з прес-конференції українською мовою доступне за посиланням.

Резюме

26 квітня 2018 року Конституційний Суд України визнав неконституційним Закон України «Про всеукраїнський референдум». Проект Закону був підготовлений без залучення експертної спільноти та громадськості та ухвалений як Закон 6 листопада 2012 року з грубим порушенням передбаченої Конституцією процедури.

Визнання Закону «Про всеукраїнський референдум» неконституційним стало позитивним кроком для України, оскільки цей акт містив ряд положень, практичне застосування яких складало серйозну загрозу для розвитку демократії в Україні. Експерти та представники вітчизняних та міжнародних неурядових організацій, у тому числі й Венеціанська комісія, наголошували на тому, що Закон «Про всеукраїнський референдум» суперечить не лише Конституції, але й міжнародним стандартам, не враховує найкращі європейські практики у відповідній сфері.

Скасування Закону України «Про всеукраїнський референдум» створило правовий вакуум у регулюванні всеукраїнських референдумів в Україні, що є особливо проблематичним, зважаючи, що окремі зміни до Конституції (положення розділів І «Загальні засади», III «Вибори. Референдум» та XIII «Внесення змін до Конституції України») після їх схвалення парламентом мають ще й бути затверджені всеукраїнським референдумом. Також, саме всеукраїнським референдумом мають затверджуватись і ключові зовнішньополітичні рішення, такі як питання вступу до НАТО чи Європейського Союзу.

У 2015 році коаліція «За чесний референдум» підготувала проект нової редакції Закону «Про всеукраїнський референдум» (№2145а), який було зареєстровано у Верховній Раді України у червні 2015 року. Як і ряд інших законопроектів у сфері виборчої реформи, він також не був розглянутий парламентом. Після несуттєвого доопрацювання з урахуванням змін, запропонованих коаліцією «За чесний референдум» до початкового варіанту законопроекту, він може бути повторно зареєстрований в парламенті ІХ скликання.

Положення законопроекту №2145а у частині підготовки та адміністрування референдуму відповідають Конституції України, міжнародним стандартам і найкращим практикам у цій сфері. Серед іншого, вони передбачають узгодження процедур діяльності виборчих комісій, здійснення агітації на всеукраїнському референдумі, висвітлення перебігу процесу референдуму у медіа, процедури голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів всеукраїнського референдуму з аналогічними процедурами, закріпленими у законах про загальнодержавні вибори.

Реєстрація й ухвалення цього законопроекту заповнить правовий вакуум у регулюванні референдумів та дозволить проводити всеукраїнські референдуми відповідно до міжнародних стандартів, найкращої практики та Конституції України.

Accessibility