Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Про IFES Україна

Про IFES Україна

З 1994 року Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) відіграє ключову роль у становленні демократичних виборчих процесів та інститутів в Україні. За цей час IFES отримала репутацію надійного джерела інформації для об’єктивного аналізу, оцінки та висококваліфікованої технічної допомоги у сфері реформування виборчого законодавства в цілому та політичного фінансування зокрема, а також адміністрування виборів, посилення спроможності громадянського суспільства і вивчення громадської думки. На сьогодні IFES реалізує в Україні три наступні проекти: 1) Програма «Відповідальна та підзвітна політика в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку, 2) Проект «Забезпечення ефективної участі громадян у впровадженні реформ для ґендерної рівності», який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади та 3) Проект «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», який фінансується Британською допомогою від уряду Великої Британії.

Політичний контекст

Після здобуття незалежності Україна здолала непростий шлях. Євромайдан призвів до усунення від влади президента Януковича та переорієнтації розвитку країни на зближення з Європейським Союзом, що спричинило вторгнення Росії та анексію Криму, а згодом – і збройну підтримку Росією сепаратистського руху в східній частині Донбасу. Конфлікт, що триває і досі, підірвав економіку країни і дестабілізував політичне життя.

Після позачергових президентських і парламентських виборів 2014 року, які були досить високо оцінені міжнародними і українськими спостерігачами, Україна розпочала імплементацію важливих та складних реформ. Ознаками прогресу стала низка подій в сучасному політичному житті, у тому числі процес національної децентралізації, який включає у себе об’єднання місцевих громад. Також за технічної допомоги IFES у 2015 році було схвалено комплексний закон про реформування політичного фінансування в Україні, а у 2018 році неякісний закон «Про всеукраїнський референдум» було визнано неконституційним. У той самий час, виборча правова база залишається дуже складною та суперечливою, а реформування виборчого процесу уповільнюється. Дотепер існують суттєві проблеми, пов’язані з представництвом жінок та включенням малопредставлених груп населення у політичні та виборчі процеси країни, громадськість у свою чергу лишається глибоко незадоволеною поточною ситуацією в країні. Оновлення складу Центральної виборчої комісії (ЦВК) у жовтні 2018 року дає можливість продовжувати роботу над виборчою реформою. Зважаючи на проведення у 2019 році президентських та парламентських виборів та задля для збереження виборчої демократії в Україні, критично важливо продовжувати виборчу реформу та посилювати кібербезпеку відповідно до найкращих міжнародних стандартів та практик.

Короткий опис програми

Робота IFES в Україні спрямована на сприяння обговоренню необхідних кроків для реалізації реформи виборчого законодавства, посилення спроможності громадянського суспільства, здійснення аналізу та адвокації у сфері виборів, підтримку зацікавлених сторін у сфері виборів у боротьбі за ґендерну рівність та політичні права історично малозалучених груп населення, а також зміцнення спроможності членів виборчих комісій шляхом надання технічної допомоги Центральній виборчій комісії (ЦВК). IFES зосереджує свою діяльність як на процесі реформ, так і на їх змісті, сприяючи інклюзивному діалогу між зацікавленими сторонами і надаючи технічну допомогу в розробці законодавства, яке відповідає міжнародним стандартам. Для виконання цих завдань IFES надає підтримку ініціативам ЦВК щодо посилення прозорості та контролю за політичними фінансами, протидії політичній корупції та забезпечення кібербезпеки виборчого процесу. IFES безпосередньо долучається до вироблення концепцій та підготовки проектів законів, у тому числі законопроекту щодо комплексного реформування політичних фінансів, який був схвалений у 2015 році та визнаний однією з найбільш прогресивних законодавчих основ для регулювання політичних фінансів у Європі.

Забезпечення участі та ґендерної рівності є частиною усіх програмних заходів IFES, спрямованих на проведення структурних реформ, які надають переваги різним групам громадян . Крім того, IFES співпрацює з українськими громадськими організаціями з метою розробки та впровадження заходів, спрямованих на забезпечення належного представництва жінок у політиці, ширшого доступу людей з інвалідністю до участі у загальнодержавних та місцевих виборах, а також залучення малопредставлених груп населення до виборчого та політичного процесу.

 

IFES є лідером у дослідженні громадської думки щодо питання виборчих процесів та демократичного розвитку в Україні. З 1994 року IFES проведено 29 загальнонаціональних опитувань із суспільно-політичних питань, і, серед іншого, ставлення громадян до демократії і виборів. Результати таких досліджень дозволили IFES визначити пріоритети у наданні технічної допомоги та давати доступ до актуальної і змістовної інформації й аналітичних матеріалів донорам та дослідникам. Останнє всеукраїнське опитування, яке проводилося IFES у березні 2019 року, дозволило отримати дані щодо рівня знань та ставлення до політичного та виборчого процесу серед внутрішньо переміщених осіб (ВПО) по всій Україні.

Accessibility