Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Студенти курсу з громадянської освіти створили проект, присвячений правам людей з інвалідністю

Спираючись на досвід успішної реалізації програми з громадянської освіти у Грузії, Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) запустила в Україні інноваційний та інтерактивний навчальний курс з громадянської освіти для університетів під назвою «Демократія: від теорії до практики». Початково проект охоплював вісім університетів у 2018 році, утім 2019 року він увійшов у навчальну програму вже 22 університетів у 12 областях України. Курс покликаний формувати демократичні цінності та ставлення студентів, а також надавати молоді необхідні знання та навички для того, щоб бути ефективними громадянами в демократичному суспільстві. Курс охоплює питання прав людини, демократичного врядування, громадянського суспільства та участі громадян у суспільному житті. Серед наскрізних пріоритетних тем курсу: соціальна інтеграція, права осіб з інвалідністю та доступ для осіб з інвалідністю.

У рамках курсу студенти працюють у невеликих групах над соціальним проектом. Для цього вони самостійно визначають питання або проблему, що існує в суспільстві, проводять дослідження та розробляють план дій у їхньому місті або спільноті. Так, у Національному університеті «Львівська політехніка» проектна група студентів створила проект «Право на життя», присвячений правам людей з інвалідністю та соціальній інтеграції. Студенти визначили ряд перешкод, із якими стикаються люди з інвалідністю щодня, а також провели критичний аналіз стереотипів та упереджень щодо інвалідності. Серед студентів цієї групи були Дмитро Рокос, Христина Шорубура, Анастасія Ковальчук, Влад Павлюченко, Інна Сніщук та Лілія Сіка.

Команда проводила опитування громадської думки серед пересічних жителів Львова та представників спільноти захисту прав осіб з інвалідністю, зокрема осіб з порушеннями слуху, зору та опорно-рухового апарату. Студенти співпрацювали з місцевою громадською організацією для людей з порушеннями слуху «Львівська майстерня щастя», що дало їм можливість дізнатися більше про діяльність організації. У ході дослідження вони дізналися, що люди з інвалідністю стикаються з безліччю інфраструктурних та архітектурних перешкод, однак негативне та упереджене ставлення суспільства та відсутність належної соціальної підтримки залишаються найбільшими бар’єрами на шляху до інклюзії.

Розробивши план дій, студенти виступили на захист людей з інвалідністю разом з представниками керівництва університету та влади, і підвищували рівень обізнаності з цього питання серед громадськості. Вони поділилися результатами свого дослідження з проректором університету й закликали адміністрацію закладу зробити приміщення та територію університету більш доступною. На зустрічі з представниками міської ради студенти підняли питання про дискримінаційне ставлення та недостатню фінансову підтримку для подолання інфраструктурних бар’єрів. Проект також став платформою, за допомогою якої «Львівська майстерня щастя» мала змогу розповісти представникам Львівської міської ради про особливі перешкоди на шляху до інклюзії, із якими стикаються люди з порушеннями слуху, і підтримала ідею заходу зі збору коштів для організації.

Насамкінець, студенти зняли фільм «Право на життя», щоб підвищити рівень обізнаності громадськості. У фільмі люди різного віку та статей, з різними типами інвалідності розповіли історії про труднощі, із якими вони стикаються, та можливостями, які отримують, на шляху до повноцінної участі в громадському житті. Крім того, фільм наводить дані, отримані в результаті опитування студентів.

Стрічка «Право на життя» та звіт з результатами дослідження були передані місцевим ЗМІ для підвищення рівня обізнаності громадськості про права людей з інвалідністю. За результатами кампанії, депутати міської ради проголосували за збільшення кількості доступних паркомісць у Львівському управлінні поліції для розширення можливості доступу для осіб з інвалідністю.

Завдяки цьому проекту студенти навчилися визначати проблеми у своїй спільноті та вживати заходів, що є важливим елементом громадянської обізнаності та соціальної відповідальності.

Діяльність IFES в Україні стала можливою за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Консорціум з питань виборів та посилення політичних процесів (CEPPS), Міністерства міжнародних справ Канади (GAC) та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid). Створена в 1995 році, CEPPS об’єднує досвід трьох провідних міжнародних організацій, присвячених демократичному розвитку: IFES, Міжнародного республіканського інституту та Національного демократичного інституту. CEPPS має 20-річний досвід співпраці та лідерства у підтримці демократії, правах людини та управлінні, спираючись на отриманий досвід та застосовуючи нові підходи й інструменти, отримані на основі постійного розвитку технологічного середовища.

Accessibility