Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Верховна Рада України призначила 17 нових членів Центральної виборчої комісії

4 жовтня 2019 року. Сьогодні Верховна Рада України проголосувала за призначення всіх членів Центральної виборчої комісії (ЦВК), представлених у відповідному поданні Президента. Усі фракції підтримали всіх 17 кандидатів шляхом голосування за кожного кандидата окремо. Призначення нового складу ЦВК було зумовлене звільненням усього попереднього складу Комісії 13 вересня.

Перед голосуванням заступник голови фракції «Батьківщина», Іван Крулько, підтримав призначення нової Комісії та наголосив на тому, що ця інституція має бути суто технічним, а не політичним органом адміністрування виборів. Роман Лозинський, який представляє фракцію «Голос», відзначив, що «Голос» проголосував проти припинення повноважень попереднього складу ЦВК. Він також підтримав ідею професійної ЦВК, а не органу, який формується на підставі партійних квот. Представник партії «Слуга Народу» Олександр Качура відзначив, що необхідність вдосконалення виборчого законодавства стає все більш актуальною, з тим, аби інституція функціонувала за чіткими правилами. Представниця партії «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко подякувала попередньому складу ЦВК за компетентне та ефективне адміністрування виборів, які були високо оцінені міжнародними спостерігачами. Вона також відзначила, що дострокове припинення повноважень попереднього складу ЦВК було суто політичним рішенням.

Основний контекст

3 жовтня 2019 року, Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради перелік з 17 кандидатур на призначення нових членів ЦВК. Напередодні фракція партії «Слуга Народу» подала Президенту України 18 кандидатур до складу нової ЦВК. Із 18 кандидатур, запропонованих «Слугою Народу», 12 увійшли до нового складу ЦВК, за який проголосували сьогодні. Зокрема, серед цих 12 чоловік є чотири члени попереднього складу ЦВК: Андрій Євстігнєєв, Ірина Єфремова, Олег Діденко та Віталій Плукар. Попри те, що Андрій Євстігнєєв був офіційно висунутий партією «Слуга Народу», можна припустити, що він фактично пов’язаний із політичною партією «Батьківщина», яку представляв у минулому складі Комісії. Раніше «Батьківщина» проголосувала за розпуск ЦВК разом із «Слугою Народу» та іншими фракціями, за винятком фракцій партій «Голос» та «Європейська Солідарність».

У період з 13 по 17 вересня, інші фракції Верховної Ради також запропонували своїх кандидатів до складу ЦВК, деякі з яких увійшли до списку Президента:

  • Опозиційна платформа «За життя» висунула Юрія Мірошниченка та Сергія Дубовика, який наразі обіймає посаду Заступника Голови Секретаріату ЦВК і також був членом ЦВК у минулому (обидва кандидати увійшли до списку);
  • «Європейська Солідарність» висунула Олександра Черненка та Юрія Буглака (Буглак увійшов до списку);
  • «Голос» висунула Андрія Гевко (увійшов до списку); а також
  • «Батьківщина» висунула Жанну Усенко-Чорну та Вікторію Глущенко (Глущенко увійшла до списку).

Депутатська група «За майбутнє» є єдиною політичною силою у парламенті, яка не буде представлена у новому складі ЦВК. Ця група ніколи не пропонувала Президенту жодних кандидатів до складу ЦВК.

Імена в списку Президента свідчать про те, що представники «Слуги Народу»  становитимуть переважну більшість нового складу ЦВК, оскільки отримають щонайменше 11 місць із 17 можливих. Відповідно до Закону України «Про Центральну виборчу комісію», для прийняття будь-якого рішення ЦВК, у тому числі обрання голови, заступника голови та секретаря Комісії, необхідно щонайменше дев’ять голосів на підтримку такого рішення. Цілком можливо, що усе керівництво оновленого складу ЦВК, буде обрано серед представників, висунутих «Слугою Народу».

Громадянська мережа ОПОРА створила новий ресурс, що містить детальну біографію усіх кандидатур від усіх фракцій. Більшість кандидатур мають юридичне минуле, а деякі з них мають досвід роботи у сфері виборів (у тому числі чотири члени попереднього складу ЦВК, запропоновані партією «Слуга Народу», кандидати, висунуті партіями «Батьківщина», «Опозиційний Блок» та «Голос»). Частка жінок у новому складі ЦВК буде нижчою і складатиме 5 із 17 або ж 29.4% порівняно із попередніми 50%.

Після того, як нові члени ЦВК складуть присягу та вступлять на посаду, вони проведуть перше засідання Комісії, під час якого оберуть нове керівництво Комісії.

Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) вітає новий склад ЦВК. IFES сподівається, що нова ЦВК продовжуватиме досягнутий попереднім складом прогрес у вдосконаленні процесу адміністрування виборів в Україні. IFES також сподівається, що новий склад ЦВК продемонструє незалежність, прозорість, інклюзивність та готовність впроваджувати необхідні внутрішні структурні та операційні реформи, які не були повністю реалізовані попередньою ЦВК з огляду на часові обмеження та дві загальнонаціональні виборчі кампанії у 2019 році. IFES висловлює готовність надавати новій ЦВК технічну допомогу та підтримку на цьому вкрай важливому етапі становлення й розвитку демократії в Україні.

Accessibility