Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Виборчий бюлетень №75 (6-19 грудня, 2018)

ПАРЄ рекомендувала оновити Кодекс належної практики щодо референдумів у країнах-членах Ради Європи

11 грудня 2018 року Комітет з політичних питань Парламентської  Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) ухвалив резолюцію, якою рекомендував оновити низку положень Кодексу належної практики щодо референдумів Венеціанської комісії з огляду на більш активне використання цього засобу непрямої демократії у низці демократичних держав, а також через зближення цифрових та традиційних друкованих медіа.

Серед іншого, зокрема, у резолюції нагадується про те, що референдум не є засобом, за допомогою якого виконавча влада може обходити законодавчий процес та демократичні гарантії – таке зауваження є вкрай доцільним саме з огляду на український контекст.

У резолюції також містяться рекомендації щодо внесення змін до Кодексу належної практики щодо референдумів, спрямованих на ширше залучення виборців у обговорення питань, які виносяться на плебісцит, а також щодо використання соціальних медіа у такій дискусії.

ОПОРА зафіксувала 748 випадків ймовірного використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації

У нещодавно оприлюдненому звіті за результатами моніторингу ймовірного використання бюджетних ресурсів для непрямої агітації, який проводився з червня по жовтень 2018 року в усіх регіонах України, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували 748 випадків ймовірного використання інфраструктурних проектів та соціально-економічних заходів у цілях непрямої агітації на користь народних депутатів України та/чи політичних партій.

У межах дослідження ОПОРА здійснила моніторинг та відслідковування ймовірних випадків використання народними депутатами та політичними партіями бюджетних ресурсів у цілях дочасної непрямої агітації. Серед основних типів ймовірного використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації: публічні заходи – 49% випадків, активність у ЗМІ/соціальних мережах – 44%, а також випадки використання офіційних інтернет-ресурсів органів влади чи публічними сторінками їхніх посадових осіб – 7%.

У своєму звіті, ОПОРА наголошує, зокрема, на такому:

  • Непряма агітація під час публічних заходів із ймовірним використанням бюджетних ресурсів проявляється у тому, що посадовці беруть участь у публічних заходах з відкриття/інспектування об’єктів, профінансованих за рахунок коштів державних субвенцій, під час яких наголошують, що кошти на реалізацію заходу були залучені завдяки «ініціативі» чи «підтримці» народного депутата.
  • Непряма агітація у соціальних мережах та ЗМІ проявляється у формі публікацій на сторінках у соціальних мережах та у засобах масової інформації, що містять відомості про залучення за сприяння парламентаря бюджетних коштів для реалізації того чи іншого проекту.
  • Непряма агітація з ймовірним використанням бюджетних ресурсів за участі державних органів влади та їхніх посадових осіб проявляється у формі оприлюднення на сайтах органів місцевої влади матеріалів, у яких наголошується, що саме за сприяння конкретного парламентаря були залучені бюджетні кошти на певний інфраструктурний об’єкт. В інших випадках посадовці роблять такі заяви під час відкриття або інспекції певних об’єктів.
  • Також було зафіксовано низку випадків, які містять ознаки використання недоброчесних технологій з боку народних депутатів, членів їхніх команд чи політичних партій. В окремих випадках бюджетні ресурси позиціонувалися як власні кошти депутата або ж кошти депутатського фонду. Під час таких публічних заходів парламентарі або члени їхніх команд вручають подарункові сертифікати на придбання обладнання для закладів бюджетної сфери, «забуваючи» вказати при цьому, що воно було придбано не за власні кошти, а за бюджетні.

У більшості випадків бюджетні ресурси, що були використані з метою непрямої агітації, призначалися на фінансування закладів освіти (515 об’єктів), значно менше – сфери ЖКГ, благоустрою та розвитку інфраструктури (113) і медичних закладів (111). У 95 випадках субвенції були пов’язані із соціально-культурною сферою та лише у 34 – з ремонтами доріг.

За період моніторингу спостерігачі ОПОРИ зафіксували ймовірні випадки використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації серед представників усіх парламентських фракцій та депутатських груп, окрім «Об’єднання «Самопоміч». Найбільшу кількість таких активностей було зафіксовано з боку народних депутатів, які є членами «Блоку Петра Порошенка» – 372 випадки та «Народного фронту» – 142. На позафракційних припало 89 випадків, нардепів з групи «Воля народу» – 78, а членів групи «Партія «Відродження» – 60. У свою чергу, менше 10 випадків потенційного використання бюджетних коштів у цілях непрямої агітації було зафіксовано з боку депутатів-членів Радикальної партії Олега Ляшка (8), ВО «Батьківщина» (6) та  «Опозиційного блоку» (2).

Окрім того, у своєму звіті ОПОРА ставить під сумнів прозорість діяльності Комісії для підготовки пропозицій щодо розподілу субвенцій. До складу цього органу, створеного за часів Януковича, входить 16 осіб: 14 народних депутатів та 2 представники Міністерства фінансів. Що стосується партійного представництва, то найбільше депутатів-членів Комісії є представниками фракції “Блоку Петра Порошенка” (7 осіб). “Народний фронт”, який також належить до коаліції, має 3 представники у складі Комісії. У відкритому доступі відсутня інформація щодо персонального складу комісії, протоколи її засідань, що, на думку ОПОРИ, свідчить про недостатню прозорість та підзвітність цього органу.

Громадянська мережа ОПОРА вкотре наголосила на важливості зміни механізму виділення державних субвенцій, на необхідності підвищення рівня прозорості та обґрунтованості виділення коштів та дотриманні принципів рівномірності, системності й пріоритетності розподілу бюджетних ресурсів між різними регіонами України. Для цього ОПОРА підготувала ґрунтовні рекомендації, що будуть надіслані всім зацікавленим сторонам, у тому числі й Кабінету Міністрів України.

ОПОРА є організацією-партнером та грантоотримувачем IFES.

Робоча група продовжує розгляд поправок до проекту Виборчого кодексу

Попри низьку відвідуваність, за інформацією Громадянської мережі «ОПОРА», Робоча група Підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя розглянула майже 79% з 4,300 поправок до проекту Виборчого кодексу України.

У травні 2018 року Робоча група Підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя почала розгляд поправок до проекту Виборчого кодексу України № 3112-1, ухваленого Верховною Радою у першому читанні 7 листопада 2017 року.

Після розгляду поправок Робочою групою проект Кодексу в редакції до другого читання буде розглянутий Комітетом Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя, після чого – винесений на розгляд Верховної Ради. Для його прийняття як закону він має отримати не менш, ніж 226 голосів народних депутатів України.

Закон також має бути підписаний главою держави. Однак, зважаючи на наближення президентських виборів та новорічні канікули Верховної Ради, видається сумнівним,  що проект Виборчого кодексу буде розглянутий парламентом до виборів Президента України. Окрім того, незрозуміло також, чи буде проект Кодексу взагалі розглянутий Комітетом та Верховною Радою, зважаючи на низьку відвідуваність засідань робочої групи депутатами.

Кодекс належної практики у виборчих справах Венеціанської комісії прямо вказує на те, що пізніше аніж за рік до проведення виборів до виборчого законодавства не варто вносити будь-яких суттєвих змін, які стосуються, наприклад, виборчої системи чи встановлення меж виборчих округів. Відтак, ухвалення проекту Виборчого кодексу із запізненням може спантеличити виборців та позбавити органи адміністрування виборів можливості повноцінно застосовувати ряд нових процедур, передбачених проектом Кодексу, які, зокрема, стосуються голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів, а також встановлення меж виборчих округів та здійснення передвиборчої агітації. Зокрема, пропорційна виборча система, запропонована у проекті Кодексу досі ніколи не використовувалася в Україні. Навіть у разі прийняття проекту, виникають сумніви у можливості застосування окремих положень проекту Виборчого кодексу під час президентських та парламентських виборів 2019 року.

Тренінг з кібергігієни для працівників ЦВК

Напередодні президентських виборів, призначених на березень 2019 року, та парламентських виборів, запланованих на жовтень 2019 року, IFES Україна продовжує тісну співпрацю з Центральною виборчої комісією (ЦВК), спрямовану на зміцнення спроможності Комісії протидіяти кібератакам. Використовуючи напрацювання, здобуті за результатами проведеного цього літа Оцінювання кібербезпеки на виборах в Україні, IFES зміцнює спроможність ЦВК шляхом розробки тренінгів, надання технічної допомоги та інформування про найкращі практики, які могли б стати прикладом усунення потенційних вразливостей виборчих процесів в Україні.

В останньому кварталі 2018 року IFES провів тренінги з кібергігієни, у яких взяли участь понад 160 працівників Секретаріату ЦВК та Державного реєстру виборців (ДРВ). Серія тренінгів розпочалася 30 листопада та закінчилась 18 грудня, завершивши таким чином сертифікацію ЦВК з кібергігієни. Ця інноваційна програма  — перша у своєму роді, яку IFES запропонувала в Україні та світі — була розроблена експертами IFES з метою сприяння безпечній та відповідальній кіберповедінці та обізнаності в галузі кібербезпеки.

Згідно зі звітом з кібербезпеки за 2018 рік, оприлюдненим IBM, причиною 90% випадків витоку даних є людський фактор. Наприклад, працівник зберігає чутливі дані на особистих накопичувачах або працівники стають жертвою так званого «фішингу», що може призводити до витоку даних, компрометування робочої пошти, розповсюдження шкідливого програмного забезпечення або злому облікових записів. Саме брак навичок кібергігієни в органах адміністрування виборів та урядових інституціях може зробити вибори вразливими до кібератак.

Під час тренінгів учасники мали змогу ознайомитися з найкращими практиками у сфері кібергігієни, зокрема із шляхами запобігання фішингу, основами безпеки в Інтернеті та основними принципами кібербезпеки. Метою навчання було забезпечити загальний підхід для поліпшення кібербезпеки шляхом пропагування відповідальної і безпечної кіберповедінки. Представники різноманітних зацікавлених сторін у сфері виборів, зокрема представники громадських організацій, працівники Служби розпорядника ДРВ та окружних виборчих комісій матимуть можливість пройти таке навчання напередодні президентських виборів, які відбудуться у березні 2019 року, з тим, аби вони були більш обізнані про заходи, спрямовані на зміцнення кібербезпеки виборчого процесу.

Окрім тренінгів з кібергігієни, серед інших заходів IFES спрямованих на зміцнення кібербезпеки є симуляції кризових ситуацій, посібник з кібербезпеки, високоспеціалізовані тренінги з інформаційних технологій для ЦВК, круглі столи за участю експертів у сфері кібербезпеки, міжнародні конференції та навчальні візити.

Цей тренінг було організовано за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid).

Навчання членів дільничних виборчих комісій стосовно виборчих процедур

У грудні IFES, у співпраці з ЦВК та спільним Центром управління навчанням учасників виборчих процесів при ЦВК організували навчання членів дільничних виборчих комісій стосовно виборчих процедур. Ці заходи були організовані з метою підтримки ЦВК у підготовці до проведення місцевих виборів в об’єднаних територіальних громадах, призначених на 23 грудня 2018 року у областях, в яких не було введено режим воєнного стану. У десяти областях України – Вінницькій, Луганській, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Чернігівській, Харківській та Херсонській – вибори, попередньо призначені на цю ж дату, через введення режиму воєнного стану були відтерміновані, про що ЦВК прийняла відповідну Постанову № 233 від 29 листопада.

Тренери ознайомлюють учасників з порядком організації роботи ДВК напередодні та в день голосування, процедурами підрахунку голосів виборців, складанням протоколу про такий підрахунок на виборчій дільниці та його транспортуванням до ТВК.

Національний форум, присвячений політичним реформам

13-14 грудня IFES, Національний демократичний інститут (НДІ), програма PACT/Долучайся та Інститут Республіка організували національний форум «Роль громадян у політичних реформах: Vox Civium 2.0» – захід спрямований на інформування про успішні політичні реформи та виклики, що стоять у сфері, з особливим акцентом на роль громадян у процесі реформ. Метою форуму було сприяння постійному діалогу між громадянами, громадянським суспільством, політичними партіями та народними депутатами, а також створення атмосфери активної залученості громадян до процесу реформ. Окрім того, учасники форуму закликали усі зацікавлені сторони до внесення змін до законодавства.

Під час форуму лідери політичних партій, народні депутати, вітчизняні та міжнародні експерти у сфері виборів, політичні та громадські активісти з усієї України мали можливість обговорити роль політичних партій, громадянського суспільства та громадян у впровадженні та просуванні виборчої реформи, реформи політичних фінансів та анти-корупційної реформи.

Повний відеозапис заходу ви можете знайти за цим посиланням.

Тренінги IFES та НДІ для політичних партій з питань фінансування передвиборчої агітації

Зважаючи на наближення президентських виборів, які мають відбутися у березні 2019 року, IFES та НДІ започаткували серію регіональних інформаційних сесій для політичних партій з питань фінансування передвиборчої агітації. Метою цієї ініціативи є посилення поінформованості представників політичних партій з приводу ключових аспектів фінансування передвиборчої агітації та контролю за ним під час майбутніх виборів.   Учасники також будуть поінформовані про те, як брати участь  конструктивному діалозі з громадянським суспільством, спрямованим на збільшення прозорості фінансування політичних партій та кандидатів на виборах. Перші сесії відбулися у Львові (10-11 грудня), Одесі (13 грудня), Дніпрі (17 грудня) та Харкові (18 грудня).

Accessibility