Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Виборчий бюлетень IFES №102 (25 січня – 7 лютого 2020 року)

Верховна Рада попередньо схвалила зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи. 4 лютого Верховна Рада України прийняла постанову, якою попередньо схвалила законопроект №1017 «Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)». Проект пропонує зменшити конституційний склад Верховної Ради України до 300 народних депутатів, а також закріпити пропорційну виборчу систему для парлаементських виборів на рівні Конституції. Ухвалення відповідної постанови №1017/П1 підтримали 236 парламентаріїв за мінімально необхідних 226-ти.

Оскільки Конституційний Суд у своєму рішенні визнав запропоновані зміни конституційним та заявив, що законодавство про скорочення членства в Раді відповідає Конституції, затвердження Радою постанови про попереднє ухвалення документу без змін не є процедурним порушенням. Згідно з проголосованою постановою, надається сім днів на подання пропозицій та поправок до законопроекту. Профільний комітет ВР повинен опрацювати ці правки і надати свої висновки протягом 30 днів. Згідно зі статтею 149 Регламенту Верховної Ради України, сам законопроект має бути проголосований протягом семи днів після надання народним депутатам висновків комітетом.

У разі прийняття запропонованих змін, ймовірним також є внесення змін і до конституційного положення, що принаймні 45 депутатів мають право подати конституційне подання про перевірку конституційності закону. Очікується, що ця кількість буде знижена до 30 депутатів або 10% членів Ради.

Конкретних міжнародних стандартів щодо кількості депутатів у парламенті не існує, хоча є загальне правило – кількість депутатів повинна бути пропорційною їхній завантаженості.

Закріплення пропорційної виборчої системи в Конституції є безпрецедентним для України, і до прийняття такого рішення необхідно було би спершу проаналізувати думку громадськості на предмет підтримки такої ініціативи. Міжнародна практика щодо закріплення виборчої системи в конституціях зарубіжних країн суттєво різниться – це підтверджує дослідження Громадянської мережі ОПОРА.

Формулювання, яке використовується, також дає достатньо широке тлумачення типу пропорційної виборчої системи, оскільки конкретний вид системи не вказаний. Ця неоднозначність може мати негативні наслідки, оскільки під виглядом пропорційної виборчої системи існує можливість запровадження нетрадиційних виборчих систем із непередбачуваними результатами, які суперечитимуть міжнародним стандартам та найкращій практиці.

Третє засідання робочої групи з питань забезпечення реалізації і захисту виборчих прав людей з інвалідністю при ЦВК. У грудні 2019 року при ЦВК була створена робоча група з питань забезпечення реалізації і захисту виборчих прав людей з інвалідністю. Метою робочої групи є утворення постійного консультативного форуму, у межах якого учасники матимуть змогу обговорити проекти законів і постанов, інформацію для виборців і матеріали просвіти виборців, ініціативи ЦВК, і зробити свій внесок у роботу Комісії.

28 січня IFES взяла участь у третьому засіданні робочої групи. До складу цієї групи також входять представники 12 громадських організацій та Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю. Учасники заходу розглянули питання інклюзивності в контексті положень нещодавно ухваленого Виборчого кодексу. Під час засідання учасники здійснили аналіз чинних норм Кодексу в частині прав людей з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також напрацювали пропозиції щодо його вдосконалення. За результатами засідання, пропозиції були направлені до юридичного управління ЦВК для підготовки проекту змін до кодексу.

На цьому засіданні IFES була представлена менеджеркою з питань гендеру та інклюзивності Олександрою Палагнюк та фахівцем з юридичних питань Сергієм Савелієм.

Навчання членів виборчих комісій напередодні проміжних виборів народного депутата України в окрузі №179. 6 лютого IFES провела навчання членів окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №179 Харківської області, де заплановані проміжні вибори на 15 березня. Тренінг проходив у Краснограді (Харківщина) та охоплював питання розгляду виборчих спрів, встановлення підсумків голосування, а також інших процедур в день виборів.

Раніше ЦВК надійшла постанова Верховної ради України про дострокове припинення повноважень народного депутата від «Слуги народу» Олексія Кучера, який переміг на окрузі в ході дострокових виборів до Ради.

У листопаді президент України Володимир Зеленський призначив Олексія Кучера новим головою Харківської обласної державної адміністрації.

«Модельна виборча дільниця» у Львівському державному університеті внутрішніх справ. У рамках підготовки працівників правоохоронних органів із питань виборів Громадянська мережа ОПОРА та Львівський державний університет внутрішніх справ обладнали в навчальному закладі аудиторію, аби змоделювати реальну виборчу дільницю. Навчальна кімната містить матеріали та обладнання, необхідні для відтворення виборчих процедур у день першого засідання дільничної виборчої комісії та організації нею процесу голосування в день виборів. 28 січня відбулося офіційне відкриття «модельної виборчої дільниці», а також представлення навчального курсу «Виборчі правопорушення у діяльності Національної поліції України» працівникам органів внутрішніх справ та ЗМІ. Учасники заходу мали змогу спостерігати за практичними сесіями та навчитися правильно кваліфікувати й документувати виборчі порушення.

Напередодні президентських та парламентських виборів 2019 року Громадянська мережа OПOРА організовувала навчання працівників правоохоронних органів із питань виборчих правопорушень. Для підтримання стійкості результатів проекту в міжвиборчий період та продовження співпраці між громадянським суспільством і правоохоронними органами IFES надала Громадянській мережі ОПОРА грантове фінансування для проведення таких заходів. Грант спрямований на підтримку діяльності зі збільшення спроможності Національної поліції неупереджено та успішно виконувати свої обов’язки на майбутніх виборах.

Серед гостей заходу, були заступниця глави місії посольства Великої Британії в Україні Хелен Фейзі; заступниця міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук; члени Центральної виборчої комісії Андрій Гевко та Вікторія Глущенко; Ректор Львівського державного університету внутрішніх справ Роман Благута; та голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. На цьому заході IFES була представлена старший міжнародним радником Гаральдом Єпсеном та менеджером проекту Юрієм Піскалюком.

IFES представила ключові пріоритети в сфері реалізації реформи політичного фінансування. Прийняття Закону про політичне фінансування в 2015 році та створення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) уможливили посилення рівня прозорості та підзвітності в сфері політичного фінансування. Однак, загальнонаціональні вибори 2019 року продемонстрували, що наявних процедур і заходів контролю виявилося недостатньо для забезпечення прозорості та зменшення надмірної залежності політичних партій і кандидатів від великих донорів. Водночас якість роботи НАЗК значно погіршилася, що поставило під сумнів політичну незалежність цього органу.

У зв’язку з перезавантаженням НАЗК гостро постає потреба визначення ключових пріоритетів реформи політичного фінансування в Україні. З огляду на це, IFES у співпраці з провідними організаціями громадянського суспільства, а саме Центром політико-правових реформ (ЦППР), Громадським рухом «ЧЕСНО» та Комітетом виборців України (КВУ), підготували аналітичний звіт, у якому здійснено аналіз ключових перешкод для ефективного втілення реформи політичного фінансування й наведено обґрунтування пріоритетних заходів, необхідних для усунення цих перешкод.

Автори звіту пропонують створити робочу групу з питань удосконалення законодавства щодо фінансування партій, до складу якої мають увійти народні депутати, представники НАЗК, ЦВК і виборчих комісій нижчого рівня, а також інших органів державної влади, політичних партій, представники міжнародних і українських неурядових організацій з метою забезпечення повноцінного й інклюзивного обговорення законодавчих змін у сфері політичного фінансування. Ключові пріоритети в сфері реалізації реформи політичного фінансування наведено нижче:

 • повернення права непарламентських партій отримувати державне фінансування та удосконалення системи розподілу коштів державного фінансування, яка забезпечуватиме більшу порівняно з пропорційним розподілом коштів фінансову підтримку менших партій;
 • зменшення граничних розмірів внесків від фізичних і юридичних осіб протягом року та забезпечення прив’язки таких обмежень до доходів таких осіб у попередніх періодах;
 • встановлення обов’язку третіх осіб інформувати партії і НАЗК про намір здійснити внесок на підтримку партії;
 • надання дозволу партіям витрачати кошти державного фінансування на діяльність, пов’язану з участю у виборах, з одночасним скасуванням права на відшкодування витрат на здійснення передвиборної агітації;
 • встановлення вичерпного переліку заборон щодо витрачання партіями коштів державного фінансування;
 • визначення предмету зовнішнього незалежного аудиту фінансової звітності партій;
 • надання НАЗК у режимі реального часу доступу до всіх реєстрів і баз даних, необхідних для повноцінної перевірки фінансової звітності партій;
 • запровадження обмеження на участь у виборах партій, що систематично порушують вимоги законодавства про політичні партії, зокрема не подають фінансову звітність;
 • спрощення порядку складання протоколів про вчинення таких правопорушень та підвищення спроможності правоохоронних органів розслідувати кримінальні справи в сфері політичного фінансування;
 • запровадження ефективних, пропорційних та дієвих санкцій та надання уповноваженим особам НАЗК статусу учасника відповідних судових процесів.

Крім того, важливу роль у моніторингу фінансової діяльності партій і кандидатів відіграють громадські організації та журналісти-розслідувачі. Саме тому новому керівництву НАЗК варто налагодити ефективну комунікацію та співпрацю з ними задля досягнення спільних цілей.

Читайте повний аналіз IFES щодо ключових пріоритетів у сфері реалізації реформи політичного фінансування за посиланням.

Результати останніх опитувань громадської думки демонструють переважання очікування змін та надії серед населення. 4 лютого соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила результати дослідження, які демонструють переважання очікування змін (50%) та надії (42%) серед населення. Результати дослідження також показують, що якби вибори народних депутатів України відбулися найближчим часом, лідером електоральний симпатій стала би партія «Слуга народу», яку підтримують майже 42,2% тих, хто визначився і має намір взяти участь у виборах. 13,5% підтримують партію «Опозиційна платформа – За життя», 9,5% – партію «Європейська Солідарність», 8,1% – партію «Батьківщина». Рейтинг інших політичних сил – менше 4%. Тих, хто не визначився – близько 16%. Результати опитування показують, що якби парламентські вибори відбулися найближчим часом, чотири політичні партії подолали би п’ятивідсотковий бар’єр.

Аудиторія опитування – населення України від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2500 респондентів. Опитування було здійснене шляхом проведення особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,0%. Терміни проведення дослідження: 22-26 січня 2020 року.

ОПОРА оприлюднила дослідження, присвячене доступності виборчих дільниць. 6 лютого Громадянська мережа «ОПОРА» опублікувала дослідження Катерини Жемчужникової під назвою «Архітектурна доступність виборчих дільниць – потреба лише «невидимих» виборців?». У ньому зокрема наголошується на тому, що питання фізичної доступності виборчих дільниць стосується не лише людей з інваліднстю, а також людей літнього віку й батьків з візочками. Авторка закликає відповідальні органи державної влади у своїй діяльності дотримуватися принципів універсального дизайну.

Під час двох виборчих кампаній 2019 року громадські омбудсмени із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА провели базовий моніторинг доступності виборчих дільниць для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в усіх регіонах. Під час аналізу до уваги брали два аспекти: поверх розміщення приміщень для голосування та наявність у приміщенні засобів доступності (наприклад, пандус на вході в будівлю).

Так, з лютого по липень 2019 року громадські омбудсмени ОПОРИ зафіксували щонайменше 4 887 виборчих дільниць із проблемами доступності, що становить трохи більше 16% від усіх дільниць у країні. Із них 1 518 дільниць знаходяться вище першого поверху, а ще 3 369 виборчих дільниць не облаштовані пандусами та є недоступними для людей з інвалідністю.

У статті також відзначається, що з 1 січня 2020 року набрав чинності Виборчий кодекс, який дещо усунув законодавчі прогалини в цьому контексті, але, на жаль, все одно не повною мірою. Серед найбільш позитивних аспектів прийнятого Кодексу слід виділити врегулювання частини питань архітектурної доступності приміщень для голосування та виборчих комісій. Натомість до недоліків документу можна віднести те, що в контексті голосування людей з інвалідністю частина норм старого виборчого законодавства так і не була змінена. Наприклад, люди з інвалідністю автоматично включаються до списків для голосування за місцем перебування, якщо вони самі попередньо не виявлять бажання голосувати безпосередньо на виборчій дільниці. Авторка наголошує на необхідності продовження дискусії з цих питань.

Випускники курсу IFES із громадянської освіти об’єдналися, аби залучити більше громадян до демократичних процесів. IFES Україна працює з більш ніж 20 університетами по всій країні для впровадження інноваційного курсу з громадянської освіти «Демократія: від теорії до практики». Курс, розроблений за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства закордонних справ Канади (GAC) та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid), поглиблює знання студентів щодо питань демократичного врядування, формує практичні навички та заохочує до їх використання поза аудиторії для участі в громадському житті.

Усе це надихнуло одинадцять випускників курсу «Демократія: від теорії до практики» об’єднати зусилля для створення нової громадської організації «Молодіжна демократична асоціація» (Youth Democratic Association) або «ЙОДА». Студенти офіційно оголосили про реєстрацію ГО 3 лютого зазначивши, що їхньою основною метою є популяризація серед молоді принципів й ідей демократії і захисту прав та свобод людини через громадську та освітню діяльність.

Студенти розробили концепцію громадської організації під час участі в триденній літній школі, організованій IFES для найактивніших випускників курсу. Початково школа мала на меті заохотити студентів поділитися своїм досвідом після проходження курсу та поглибити знання з таких питань, як ґендерна рівність, інклюзія, медіаграмотність та мирне врегулювання конфліктів. Згодом IFES надала молодим людям інституційну підтримку, організувавши для них стратегічну сесію та консультації щодо особливостей процесу реєстрації громадської організації в Україні.

Цього року «ЙОДА» планує реалізувати два проекти у Львові:

 • Розробити позакласний курс із громадянської освіти для учнів середніх шкіл, використовуючи знання, здобуті під час курсу «Демократія: від теорії до практики»;
 • Створити відео, які зображують різні ситуації, що можуть виникнути під час місцевих виборів восени цього року, аби підвищити поінформованість громадян про виборчий процес.

IFES підтримуватиме прагнення «ЙОДА» щодо надання ефективної громадянської освіти для ширшого кола громадян, і наразі планує сприяти їхньому організаційному розвитку, зокрема в сферах фандрейзингу та менеджменту проєктів, аби забезпечити автономність організації та її розширення у майбутньому.

Accessibility