Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Виборчий бюлетень IFES №104 (24 лютого – 6 березня 2020 року)

Верховна Рада призначила новий склад Уряду. 4 березня на позачерговому засіданні Верховна Рада затвердила склад нового Кабінету Міністрів, який представив парламентаріям Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За таке рішення проголосували 277 народних депутатів.

Того ж дня Верховна Рада України звільнила Олексія Гончарука з посади Прем’єр-міністра. Його звільнення з посади означає автоматичну відставку усього складу Кабміну.

Рішення призначити Дениса Шмигаля новим Прем’єр-міністром підтримали 291 народний депутат. До цього він працював Віце-прем’єр-міністром, Міністром розвитку громад та територій.

ОПОРА оприлюднила звіт за результатами незалежного спостереження на проміжних виборах народного депутата України у ВО №179. 5 березня Громадянська мережа ОПОРА оприлюднила звіт за результатами незалежного спостереження на проміжних виборах народного депутата України у ВО №179, що на Харківщині. На думку ОПОРИ, попри те, що було зафіксовано низку порушень, загалом кампанія відповідає базовим демократичним стандартам. Позитивним фактором є відсутність підтверджених фактів підкупу виборців або інших форм матеріального мотивування громадян. Вибори призначені на 15 березня 2020 року.

Проміжні вибори вчергове засвідчили необхідність посилення механізмів прозорості та підзвітності виборчих фінансів, оскільки лише 26 із 40 зареєстрованих кандидатів відкрили рахунки виборчих фондів.

Проект Закону України «Про всеукраїнський референдум» виноситься на громадське обговорення. За результатами численних засідань Робочої групи з розробки проектів законів із питань народовладдя було схвалено перший законопроект у сфері народовладдя та прямої демократії – проект Закону України «Про всеукраїнський референдум». З метою врахування думки представників громадськості цей законопроект оприлюднюється і виноситься на громадське обговорення.

Пропозиції та зауваження до законопроекту приймаються в електронному вигляді на електронну адресу: nationalreferendum@ukr.net. Громадське обговорення триватиме до 18 березня 2020 року включно.

ЦВК оприлюднила рекомендації щодо вдосконалення Виборчого кодексу. 2 березня Центральна виборча комісія (ЦВК) оприлюднила свої рекомендації щодо вдосконалення Виборчого кодексу. Окремі з підготовлених новел були спершу представлені під час робочих зустрічей з делегацією Венеційської комісії, деяких структур Ради Європи та представниками IFES.

Основними новелами та змінами, які пропонує розглянути Центральна виборча комісія, є зокрема усунення зарегульованості виборчих процедур, запровадження можливості використання у виборчому процесі електронних сервісів, деталізація повноважень регіональних та територіальних представництв Комісії, узгодження кількості виборчих регіонів та максимальної кількості кандидатів, які можуть бути висунуті в кожному з них, а також запровадження механізмів боротьби із так званими «двійниками».

ЦВК досліджує потенційні шляхи боротьби з дезінформацією. 4 березня у ЦВК відбулася зустріч Секретаря Комісії Олени Гатаулліної з керівницею Facebook з питань публічної політики в регіоні Європи, Близького Сходу і Африки Анікою Гайзель. У заході також взяли участь члени ЦВК, представники Секретаріату Комісії, а також представники офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

Сторони обговорили актуальні питання реалізації публічних політик та правил Facebook в Україні, зокрема, щодо виборів та протидії дезінформації. Окремо учасники зустрічі зупинилися на питаннях розміщення політичної реклами в Facebook, передусім, щодо інструментів та механізму визначення її прозорості. У цьому контексті, на жаль, законодавчо не врегульоване використання коштів виборчих фондів політичних партій та кандидатів для розміщення агітаційних матеріалів в Інтернеті. Відтак, для розв’язання означеної проблеми у майбутньому є сенс налагодити тісний діалог між ЦВК, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та Facebook.

Наприкінці зустрічі сторони домовилися поглиблювати партнерську співпрацю. Окрім іншого,  організувати низку тренінгів для членів ЦВК та працівників Секретаріату Комісії з метою оволодіння додатковими інструментами та можливостями мережі Facebook, а також опанування навичками проведення комунікаційних кампаній, зокрема, й щодо просвіти виборців.

Ґендерна рівність та вибори: Q&A з членом ЦВК України Вікторією Глущенко. Напередодні Міжнародного дня жінок, IFES поговорила з членом ЦВК Вікторією Глущенко, що займається у Комісії питанням ґендерного інтегрування та дотримання принципу ґендерної рівності в ході організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні. Пані Вікторія розповіла про ситуацію з доступом жінок до суспільних процесів в Україні та як новий Виборчий кодекс допоможе забезпечити збалансоване представництво статей у політиці. Повний текст інтерв’ю доступний за посиланням.

Accessibility