Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Виборчий бюлетень IFES №105 (7 – 20 березня 2020 року)

Відбулися проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №179 (Харківська область). 15 березня 2020 року відбулися проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №179, що на Харківщині. Ці вибори були призначені в зв’язку з тим, що в листопаді Президент України Володимир Зеленський призначив  народного депутата від «Слуги народу» Олексія Кучера, який переміг на окрузі в ході дострокових парламентських виборів, головою Харківської обласної державної адміністрації.

Майже 147 000 виборців мали змогу проголосувати на 189 виборчих дільницях (186 – звичайних, 3 – спеціальних). Для участі в зазначених виборах Центральна виборча комісія (ЦВК) зареєструвала 40 кандидатів у народні депутати України. До виборчого бюлетеню включено 37 кандидатів (3 – відмовилися від балотування). З них: 27 – висунутих політичними партіями, 10 – шляхом самовисування. Серед основних кандидатів – колишня голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична, яка балотувалася шляхом самовисування, та народний депутат України VIII скликання Вікторія Пташник («Європейська Солідарність»). Проміжні вибори відбувалися за Законом України «Про вибори народних депутатів». Очікується, що новий Виборчий кодекс буде вперше застосований на чергових виборах народних депутатів України у жовтні 2023 року.

За інформацією, яка надійшла до ЦВК від окружної виборчої комісії (ОВК), явка виборців на момент закриття виборчих дільниць склала 27,47 %. Для порівняння, під час позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року явка виборців в ОВО № 179 становила 51,01 %, а загалом по Україні – 49,2 %.

Станом на сьогодні ОВК опрацювала 100% протоколів, одержаних від дільничних виборчих комісій, а ЦВК прийняла протокол окружної виборчої комісії ОВО № 179 з мокрою печаткою. Юлія Світлична набрала найбільше голосів на свою підтримку – 77,54 % голосів виборців. ОВК та ЦВК закінчать процес підведення підсумків голосування та результатів виборів найближчими днями. У разі, якщо Юлія Світлична буде обрана, у Верховній Раді буде 88 жінок, що становитиме 20,75% від кількісного складу парламенту.

16 березня Громадняська мережа ОПОРА оприлюднила заяву про попередні результати спостереження на проміжних виборах у 179 окрузі на Харківщині. Так, процес голосування та підрахунку голосів на проміжних виборах народного депутата України відповідав базовим стандартам демократичних виборів та вимогам національного законодавства. Окремі порушення мають серйозний характер, але на момент оприлюднення цього звіту відсутні переконливі докази про їх організований чи спланований характер. Представники ОПОРИ звернули увагу на поодинокі випадки неведення протоколів підготовчого засідання ДВК. Після звернення спостерігачів такі організаційні порушення усувались самими членами ДВК.

Поширеним порушенням стала видача бюлетенів одним членом ДВК, хоча законодавство вимагає виконання даної процедури двома членами комісії. Такі порушення були виявлені й припинені спостерігачами ОПОРИ щонайменше на 6 виборчих дільницях округу. Спостерігачі ОПОРИ зупиняли спроби членів декількох ДВК заповнити окремі відомості протоколу про підрахунок голосів чи підписати його до завершення процесу голосування, оскільки це є кримінальним злочином.

Спроби видачі бюлетенів виборцям без пред’явлення паспорта громадянина України, що було помічено на попередніх виборах та є кримінальним правопорушенням, були зафіксовані на декількох дільницях округу. Видача бюлетеня виборцю без пред’явлення паспорта містить ознаки порушення статті 158-1 Кримінального кодексу України, що карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Поодинокі виборці порушували таємницю власного голосування, здійснюючи своє волевиявлення за межами кабін для таємного голосування. Такі інциденти вчергове засвідчують необхідність посилення інформаційно-просвітницької кампанії серед громадян.

Комітет Верховної Ради організував круглий стіл присвячений реформуванню законодавства, що регулює місцеві вибори. 10 березня Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; IFES; Координатор проєктів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні; Офіс Ради Європи в Україні; Громадянська мережа ОПОРА; Асоціація міст України та Асоціація об’єднаних територіальних громад організували круглий стіл присвячений реформуванню законодавства, що регулює місцеві вибори.

У круглому столі взяли участь члени ЦВК, народні депутати, предствники політичних партій, національних та міжнародних неурядових організацій. Захід надав платформу для обговорення прогалин Виборчого кодексу, які слід удосконалити задля ефективної організації місцевих виборів, для усіх зацікавленних сторін. Так, експерти обговорили проблемні питання Виборчого кодексу, які стосуються забезпечення належного представництва громад на місцевих виборах; принципів визначення кількісного складу місцевих рад; особливостей висування кандидатів та забезпечення участі незалежних кандидатів за пропорційної системи;  питання зниження рівня грошової застави тощо.

Виступаючи від імені парламентського Комітету, народний депутат Олександр Корнієнко («Слуга народу»), сказав, що Комітет має намір переглянути законодавство, що регулює місцеві вибори – книгу четверту Виборчого кодеку – до середини квітня, тобто за півроку до місцевих виборів, які мають відбутися 25 жовтня. Цю думку поділяють більшість фракцій політичних партій у Верховній Раді. На думку Корнієнка, процес внесення необхідних змін буде оперативним, з огляду на те, що кількість внесених поправок від різних народних депутатів не буде надзвичайно великою. За його словами, пріоритетними мають бути технічні зміни, спрямовані на належну організацію виборчого процесу. Також Корнієнко висловив свою підтримку щодо пакету технічних змін, представлених ЦВК напередодні круглого столу.

Серед інших змін до законодавства також і ті, що стосуються розміру виборчої застави для кандидатів на посаду міського голови у великих містах, а також для партій, які хочуться взяти участь виборах депутатів обласних і міських рад та зменшення кількості членів певних рад.

Окремі учасники дискусії висловили ідею щодо зниження прохідного бар’єру для політичних партій для участі у розподілі міссь за пропорційною виборчою системою з 5 % та щодо зниження внутрішнього бар’єру для кандидатів всередині списків. Таким чином виборці матимуть більший вплив на склад місцевих рад.

Коментуючи розмір виборчої застави, деякі учасники дискусії також запропонували повертати її не тільки переможцям виборів, а й політичним партіям та кандидатам, які наберуть певну кількість голосів; наприклад, 2 % голосів для партій, які беруть участь у виборах за пропорційною системою. Ця ідея, рекомендована Венеціанською комісією Ради Європи, може стимулювати участь у виборах нових та малих політичних партій, які наразі не представлені у Верховній Раді чи місцевих радах.

На думку експертів, проблемним залишається питання проведення перших виборів в об’єднаних  громадах одночасно з черговими місцевими виборами. Вони закликали уряд скласти чіткий план для громад, які не прийняли рішення про об’єднання, і повідомити про це громадянам задовго до проведення перших виборів в ОТГ. Представник Міністерства регіонального розвитку заявив, що Міністерство вже на 98% підготувало план об’єднання решти громад.

Кілька учасників підкреслили, що ЦВК повинна мати достатній час для підготовки виборів, зокрема для внесення змін до підзаконних нормативно-правових актів та визначення виборчих округів. Представники «Слуги народу» озвучили плани створення робочої групи для вирішення конкретних проблем забезпечення безпечного середовища та планування виборів у районах поблизу лінії зіткнення у Донецькій та Луганській областях.

Корнієнко підтвердив, що у «Слузі народу» обговорюють можливість внесення змін до Конституції у серпні чи вересні з приводу нового адміністративно-територіального устрою. Він заявив, що навряд чи це буде здійснено на місцевих виборах цього року, оскільки виборчий процес розпочинається 27 липня, за 90 днів до дня виборів. Учасники сприйняли його коментарі як обіцянку провести місцеві вибори у запланований строк. На запитання про майбутнє районних рад, які в рамках запланованої реформи припинять своє існування, Корнієнко відповів, що існує можливість мінімізувати кількість рад, які обираються, та їх депутатів уже в жовтні.

Громадянська мережа ОПОРА вказала на складність бюлетенів для розуміння через різні виборчі системи на різних рівнях, що може створювати додаткову плутанину для виборців. На думку ОПОРИ, Україна має дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань та забезпечити участь незалежних кандидатів незалежно від виборчої системи. Вказуючи на позитивну практику запровадження гендерних квот, ОПОРА зазначила, що Виборчий кодекс прямо не зазначає, що недотримання політичною партією гендерних квот є однією з підстав відмови у реєстрації списку партій.

На думку ОПОРИ, це має бути прямо прописано у Виборчому кодексі для уникнення непорозумінь. На виборах у населених пунктах, які мають менше 90 000 виборців квота становить 30 відсотків і не містить норм, щодо чергування представників різних статей у списках. Таким чином, під час таких виборів партії можуть розміщувати жінок у непрохідних округах, що робить положення щодо квоти на цьому рівні неефективними.

Круглий стіл відбувся за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, британської допомоги від уряду Великої Британії та Міністерства міжнародних справ Канади.

ЦВК активізує забезпечення гендерної рівності. 11 березня у Центральній виборчій комісії відбулася робоча зустріч члена Комісії Вікторії Глущенко з представницями жіночих громадських організацій. У заході також взяли участь представники Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні, працівники Секретаріату Комісії та Центру управління навчанням учасників виборчих процесів при ЦВК. Організована у формі інтерактивного семінару зустріч стала черговим заходом у межах співпраці Комісії та IFES в Україні щодо спільної реалізації проєкту технічної допомоги «Забезпечення ефективної участі громадян у впровадженні реформ для гендерної рівності».

Під час попереднього подібного заходу вдалося окреслити коло питань, які на сьогодні найбільше хвилюють жіночу правозахисну спільноту, зокрема, у сфері виборів. Ця проблематика стала ще більш актуальною після набуття чинності з 1 січня поточного року Виборчим кодексом України. Адже його положеннями встановлені гендерні квоти для політичних партій під час висування кандидатів.

Учасники зустрічі напрацювали конкретні пропозиції щодо співпраці Центральної виборчої комісії з громадянським суспільством у сфері забезпечення гендерної рівності під час підготовки та проведення виборів. При цьому їх обговорення відбувалося за трьома напрямами: робота з політичними партіями, навчання та просвіта. Під час визначення відповідних заходів була окреслена і роль Комісії, жіночих організацій та рухів у реалізації запланованого.

Профільні громадські організації пропонують ЦВК лібералізувати процедуру зміни виборчої адреси. 12 березня у відповідь на прохання громадських організацій на сайті Центральної виборчої комісії з’явився проєкт Порядку розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси. Комісія закликала всіх бажаючих долучитися до розробки документа та надати пропозиції до 20 березня. Можливість зміни виборчої адреси передбачена новим Виборчим кодексом – завдякі ній, зокрема, внутрішньо переміщені особи матимуть змогу зареєструватися і проголосувати за місцем свого проживання в межах України на чергових місцевих виборах, що мають відбутися у жовтні 2020 року.

Завдяки спільним зусиллям IFES Україна, Громадянської мережі ОПОРА, Громадського холдингу «Група впливу» та Центр прав людини ZMINA було розроблено зміни та доповнення до запропонованого порядку зміни виборчої адреси. Метою запропонованих поправок, поданих до ЦВК і консолідованих у формі порівняльної таблиці, було зробити процедуру зрозумілою для виборців, а також більш інклюзивною для виборців з інвалідністю та громадян, які мають право голосу без зареєстрованого місця проживання.

У спільній заяві IFES та її партнерські організації також закликали орган адміністрування виборів ініціювати внесення змін до Виборчого кодексу України щодо вирішення проблем виборців, які ще ніколи не мали виборчої адреси. Це стосується, зокрема, молодих людей, які отримували перший паспорт громадянина України вже після вимушеного переселення з Донецької чи Луганської областей або Криму й, відповідно, не можуть зареєструвати місце проживання.

Accessibility