Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Виборчий бюлетень IFES №92 (26 серпня – 6 вересня 2019 року)

Верховна Рада України розпочинає свою роботу. 29 серпня відбулося урочисте засідання Верховної Ради України з нагоди складення присяги новообраними народними депутатами. Присягу прийняли 422 народних депутати.

Новообраний народний депутат Сергій Рудик, який брав участь у виборах як самовисуванець, так і не склав присяги через звинувачення у системних порушеннях під час підрахунку голосів та встановлення результатів виборів у своєму одномандатному виборчому окрузі. Верховний Суд зобов’язав Центральну виборчу комісію (ЦВК) скасувати рішення про реєстрацію Рудика народним депутатом та провести повторний підрахунок голосів. Окрім повторного підрахунку голосів, суд розгляне також всі скарги учасників виборчого процесу і лише згодом можна очікувати на остаточне рішення.

До проведення першого засідання, у парламенті були створені комітети та призначено їхнє керівництво. Кількість комітетів Ради зменшилась до 23 з 27 у попередньому скликанні. Так, представники партії «Слуга народу» очолили 19 комітетів. Загалом, чотири комітети очолюють жінки.

Виборчі питання віднесені до відання Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Комітет очолює представник «Слуги народу» Андрій Клочко, а його першим заступником є депутат від «Голосу» Роман Лозинський.

Новий уряд. Під час свого першого засідання, Верховна Рада України також призначила новий склад Кабінету міністрів України на чолі з прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком. У новому Кабінеті міністрів України відбулося об’єднання кількох міністерств. До складу нового уряду входить 17 міністерств, що на 8 менше аніж було у попередньому Кабінеті міністрів під керівництвом Володимира Гройсмана. У новому складі уряду шість жінок-міністрів, що є логічним наслідком значного збільшення представництва жінок у Раді за результатами позачергових парламентських виборів.

Відповідаючи на запитання щодо планів нового складу Уряду, Гончарук зауважив, що призначати позачергові місцеві вибори у 2019-му році вже запізно – чергові місцеві вибори мають відбутися у жовтні 2020 року. Позачергові вибори стануть на заваді успішному проведенню реформи децентралізації в Україні, оскільки деякі села та міста вже об’єдналися у новостворені об’єднані територіальні громади (ОТГ), в той час як інші лише очікують на це. Очікується, що наступні перші та додаткові місцеві вибори у новостворених ОТГ відбудуться у грудні 2020 року, хоча офіційно вони ще не були призначені ЦВК.

До складу Кабміну увійшли п’ять новообраних депутатів – усі вони були обрані у багатомандатному окрузі за партійним списком політичної партії «Слуга народу». Відтак, новопризначені міністри були замінені кандидатами, які знаходилися нижче у списку партії.

Внесення змін до Конституції України. 3 вересня Верховна Рада України підтримала внесення змін до Конституції України, які є необхідними для скасування недотокранності народних депутатів України. Цей крок був ініційований Президентом України з тим, аби побороти політичну корупцію. Цей визначний крок для українського парламентаризму підтримали 373 народні депутати.

Ще сім проектів змін до Конституції України були розглянуті парламентом у першому читанні і відправлені до Конституційного Суду України, з тим аби той надав висновок щодо відповідності запропонованих змін положенням Основного Закону України.

Так проектом Закону України № 1017 пропонується внести ряд змін до положень статей 76 та 77 Конституції України, зокрема скоротити кількість народних депутатів України до 300, а також закріпити пропорційну систему для проведення виборів народних депутатів України. 3 вересня 254 народні депутати підтримали законопроект у першому читанні. Далі Конституційний Суд України має надати висновок щодо відповідності запропонованих змін положенням Основного Закону України. У разі отримання позитивного висновку, проект буде повторно проголосований парламентом, але для набрання ним чинності необхідно, аби він був підтриманий конституційною більшістю від складу Верховної Ради України – 300 народними депутатами.

5 вересня Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков заявив, що підтримує ініціативу з надсилання запропонованих змін до Конституції України на розгляд Венеціанської Комісії Ради Європи, з тим аби вона перевірила їх на відповідність міжнародним стандартам та найкращій практиці. Конкретних міжнародних стандартів щодо кількості депутатів у парламенті немає, хоча існує загальне правило – кількість депутатів повинна бути пропорційною їхній завантаженості.

Закріплення пропорційної виборчої системи у Конституції є безпрецедентним для України, і до прийняття такого рішення необхідно було б спершу проаналізувати думку громадськості на предмет підтримки такої ініціативи. Міжнародна практика щодо закріплення виборчої системи у конституціях зарубіжних країн суттєво різниться – це підтверджує дослідження Громадянської мережі ОПОРА.

Формулювання, яке використовується, також дає достатньо широке тлумачення типу пропорційної виборчої системи, оскільки конкретний вид системи не вказаний. Ця неоднозначність може мати негативні наслідки, оскільки під виглядом пропорційної виборчої системи існує можливість запровадження нетрадиційних виборчих систем з непередбачуваними результатами, серед яких, зокрема, і так звана Санкт-Петербурзька система, яка використовується в окремих видах місцевих виборів в Україні.

Запропоновані зміни також не скасовують та не зменшують ценз безперервного п’ятирічного проживання на території України потенційних кандидатів у народні депутати, що суперечить міжнародним стандартам. Це положення нещодавно критикували міжнародні місії зі спостереження за виборами за результатами позачергових парламентських виборів 21 липня 2019 року.

Спільна позиція IFES та громадянської мережі ОПОРА щодо пріоритетів реформ у сфері виборів. Вибори Президента України та позачергові вибори народних депутатів України 2019 року стали важливою виборчою віхою для консолідації демократії в Україні. Спостерігачі та представники зацікавлених сторін у сфері виборів відзначили ряд значних удосконалень, зокрема кращу готовність ЦВК та інших органів влади до боротьби з кібератаками на ключову інфраструктуру для проведення виборів; конкурентне середовище передвиборної кампанії з дотриманням основних свобод та відсутність масштабних фальсифікацій під час голосування. Спостерігачі також позитивно відзначили адміністрування виборів у день голосування, а порушення виборчого законодавства, що спостерігалися, не мали системного характеру.

Водночас, у виборчому законодавстві залишається ряд недоліків і прогалин, які потенційно можуть мати негативний вплив на демократичний поступ України. Саме тому експерти IFES та Громадянської мережі ОПОРА підготували аналітичний матеріал “Ключові пріоритети реформ у сфері виборів, референдумів та фінансування політики”, який містить конкретні рекомендації щодо вдосконалення виборчого законодавства в Україні.

Автори документу визнають, що прийняття Верховною Радою Виборчого кодексу 11 липня, який наразі очікує на підпис Президента України, є суттєвим кроком вперед; водночас є низка важливих речей, які потребують змін. Так, необхідно вже зараз, задовго до проведення місцевих виборів, що мають відбутися у жовтні 2020 року, вдосконалити законодавство з місцевих виборів, аби воно відповідало міжнародним стандартам та найкращим практикам.

Цей документ буде корисним, передусім, для новообраних членів парламенту; втім, він може бути у нагоді також усім інших національним та міжнародним зацікавленим сторонам у сфері виборів.

Коментар IFES щодо законопроекту про перезавантаження НАЗК. 29 серпня Президент України зареєстрував у Верховній Раді України проект Закону № 1029 “Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції”, покликаний перезавантажити Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

Законопроект покликаний перезавантажити процес призначення керівництва НАЗК та посилити ефективність, підзвітність та неупередженість агентства. IFES вітає зусилля, спрямовані на те, щоб зробити НАЗК більш ефективним, а також посилити участь міжнародних організацій у процесі вибору керівництва НАЗК. Однак IFES застерігає, що передбачене перезавантаження НАЗК може бути занадто швидким. Можливо, знадобиться більше часу для визначення міжнародних експертів, які б брали участь у конкурсних комісіях з відбору кандидатів на керівні посади в НАЗК.

Проектом також пропонується внесення істотних змін до процесу здійснення державного фінансування статутної діяльності політичних партій. Без належного обґрунтування рекомендується зменшити загальний обсяг державного фінансування партій на 50 відсотків та підвищити бар’єр, який партіям необхідно подолати на парламентських виборах, з тим аби вони мали право на отримання цих коштів – з двох до п’яти відсотків. На думку IFES, це може послабити загальну конкурентність української політичної партійної системи та перешкодити рівним правилам гри у політиці на користь старих та заможних партій.

У п’ятницю 6 вересня Комітет Верховної Ради України з питань антикорупційної політики схвалив проект закону для прийняття в першому читанні та в цілому. До цього вони погодилися перенести дату набрання чинності положенням, що обмежують державне фінансування лише парламентськими партіями до наступних парламентських виборів. Це означає, що 11 партій, які на виборах 21 липня набрали два відсотки голосів, продовжать отримувати державне фінансування до наступних парламентських виборів, які очікуються в 2023 році.

Одночасно парламентський комітет рекомендував внести деякі зміни до закону про перезавантаження НАЗК. Важливо, що після звільнення чинних членів НАЗК, Кабінет Міністрів призначить тимчасового Голову, який очолить цю установу, доки не буде завершено обрання нового Голови. Відповідно до останніх рекомендацій комітету, процес відбору не повинен тривати більш ніж 60 днів.

ЦВК запустила новий веб-сайт. 3 вересня 2019 року Центральна виборча комісія (ЦВК) запустила новий веб-сайт, доступний за посиланням – https://www.cvk.gov.ua/.

Новий сайт був розроблений для забезпечення ефективнішої комунікації ЦВК з основними цільовими аудиторіями, а саме: громадянами, політичними партіями, кандидатами, спостерігачами та медіа. Сайт стане головним інформаційним ресурсом про діяльність Комісії, вибори в Україні та виборче законодавство.

Новий адаптивний до всіх мобільних пристроїв сайт допоможе налагодити ЦВК двосторонню комунікацію, дозволяючи користувачам подавати заяви та скарги.

На відміну від попередньої версії сайту, розробленої ще в 2004 році, новий ресурс також буде доступний англійською мовою.

Протягом наступного місяця сайт працюватиме в тестовому режимі, що дозволить користувачам зробити свій внесок у покращення ресурсу. Відгуки про сайт можливо надсилати на електронну адресу post@cvk.gov.ua.

Новий сайт ЦВК був розроблений за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) і є частиною широкої програми допомоги ЦВК, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), британською допомогою (UK aid) від уряду Великої Британії та Міністерством міжнародних справ Канади.

Дізнатися більше про сайт можливо з офіційного повідомлення ЦВК за посиланням.

Місія зі спостереження за виборами ENEMO представила підсумкові звіти за результатами президентських та парламентських виборів. 5 вересня Місія зі спостереження за виборами (МСВ) Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) у рамках круглого столу у Києві представила підсумкові звіти за результатами президентських та парламентських виборів. Протягом двох виборчих процесів спостерігачі ENEMO провели понад 4000 зустрічей з різними співрозмовниками, відвідали 400 засідань окружних виборчих комісій у всіх виборчих округах по всій Україні, відвідали та повідомили про більше 200 агітаційних заходів та спостерігали за 144 тренінгами членів виборчих комісій. Обидва звіти містять рекомендації для зацікавлених сторін у сфері виборів щодо вдосконалення законодавчої та адміністративної бази на майбутніх виборах.

Звіти можна знайти за цим посиланням.

Accessibility