Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Виборчий бюлетень IFES №80 (28 лютого – 13 березня 2019 року)

ЦВК затвердила форму і текст виборчого бюлетеня. 8 березня Центральна виборча комісія (ЦВК) затвердила форму і текст виборчого бюлетеня на президентських виборах, які відбудуться 31 березня 2019 року. До 7 березня – останнього можливого дня для зняття кандидатури, до ЦВК надійшли заяви від п’ятьох кандидатів на посаду Президента України, які вирішили зняти свої кандидатури та звернулися до своїх прихильників з закликом підтримку інших кандидатів. Так, зокрема, Андрій Садовий, Дмитро Гнап та Дмитро Добродомов підтримали кандидатуру Анатолія Гриценка, Сергій Кривонос – Петра Порошенка, а Євгеній Мураєв – Олександра Вілкула. Загальна кількість кандидатів на посаду Президента залишається рекордною – бюлетень, довжина якого становитиме 80 см, включатиме 39 прізвищ. Законом «Про вибори Президента України» не передбачено можливості зняття кандидатури після 7 березня (тобто, пізніше ніж за двадцять три дні до дня виборів) ані самим кандидатом, ані партією, яка його висунула. Відтак, розпочався процес друку виборчих бюлетенів – для цього використовуватиметься спеціальний папір, який міститиме ряд захисних елементів, наприклад водні знаки, покликані унеможливити їх підробку.​

ЦВК не вдалося здійснити закупівлю послуг з виготовлення та доставки архівних боксів для транспортування виборчої документації до ОВК. 6 березня ЦВК повідомила про те, що їй не вдалося здійснити закупівлю послуг з виготовлення та доставки архівних боксів для транспортування дільничними виборчими комісіями (ДВК) виборчої документації до окружних виборчих комісій (ОВК), після закінчення підрахунку голосів в день голосування. Закупівлю не вдалося здійснити через те, що до кінцевого строку до Комісії надійшло лише дві тендерні пропозиції з неповним комплектом документів. Порядок проведення закупівель визначено Законом України «Про публічні закупівлі». Він передбачає доволі тривалі строки подання і оцінки тендерних заявок, а також на процесу визначення переможця. ЦВК неодноразово вказувала представникам законодавчої влади на те, що орган адміністрування виборів часто не має можливості дотримуватися вимог Закону, зокрема щодо тривалих строків на здійснення закупівель, через швидкоплинність виборчого процесу – окремі його етапи, такі як реєстрація кандидатів, створення ОВК та ДВК мають бути здійснені в доволі обмежений строк, який триває лише декілька тижнів, а іноді – навіть кілька днів.

У день голосування в Україні громадський порядок забезпечуватимуть понад 130 тисяч поліцейських. Як повідомили представники Міністерства внутрішніх справ (МВС) України до охорони правопорядку під час виборів залучать понад 130 000 представників Національної поліції, Національної гвардії та інших структурних підрозділів Міністерства. Серед цих осіб 69 230 поліцейських, 8133 службовці Державної прикордонної служби України, 7688 бійців Нацгвардії, 39 361 рятувальник Державної служби з надзвичайних ситуацій, 1857 працівників Державної міграційної служби та 5276 курсантів з ВНЗ зі специфічними умовами навчання. IFES, спільно з Громадянською мережею ОПОРА, надає технічну підтримку органам Національної поліції України, спрямовану на гарантування публічної безпеки у день голосування. Під час навчання, поліцейські мали змогу дізнатися про свої завдання і повноваження у день голосування. IFES та ОПОРА також розповсюдили серед працівників органів поліції, які здійснюватимуть чергування на виборчих дільницях, 64 000 примірників пам’ятки, яка визначає алгоритм дій поліцейського у разі виникнення проблемних ситуацій у день голосування.​

Верховний Суд підтвердив легітимність роз’яснення ЦВК щодо окремих питань ведення передвиборної агітації.
4-5 березня Верховний Суд України розглянув справу за позовами кандидатів на пост Президента України Анатолія Гриценка і Віталія Купрія до ЦВК щодо правомірності постанови Комісії № 376, якою роз’яснювалися окремі аспекти ведення передвиборної агітації, зокрема питання відокремлення непрямого підкупу виборців у процесі передвиборної агітації від заборон та/або обмежень, установлених в законодавстві щодо проведення передвиборної агітації. У своїй Постанові, ЦВК вкотре наголосила на тому, що всі витрати на передвиборну агітацію кандидатів мають здійснюватися за рахунок коштів їхніх виборчих фондів, зокрема це стосується і необхідності відшкодування певних витрат фізичних осіб, залучених до безпосереднього здійснення заходів передвиборної агітації на безоплатній основі, таких як витрат на проїзд. Верховний Суд підтвердив, що приймаючи таке роз’яснення, Комісія діяла в межах своїх повноважень.

Європейська мережа організацій з моніторингу виборів (ENEMO) представила свій перший проміжний звіт. 12 березня Європейська мережа організацій з моніторингу виборів (ENEMO) представила свій перший проміжний звіт зі спостереження за виборчим процесом за період з 8 лютого по 8 березня 2019 року. В цілому, на думку ENEMO, умови для проведення демократичних виборів та політичних кампаній під час президентських виборів в Україні 2019 року присутні. Проте, спостерігачі організації вказали на випадки порушення правил проведення передвиборної агітації, зловживання адміністративним ресурсом та підкупу виборців. Також, на думку ENEMO, безперервні зміни у складі окружних виборчих комісій є критичними, а концентрація власності у ЗМІ, а також політична поляризація висвітлення інформації у них негативно впливають на в цілому конкурентне політичне середовище. Текст звіту доступний за посиланням (англійською мовою).

Робоча група Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя розглянула всі поправки до проекту Виборчого кодексу. 
11 березня Громадянська мережа ОПОРА повідомила, що Робоча група Підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя розглянула всі 4,296 поправок до проекту Виборчого кодексу № 3112-1 до другого читання. Проект Кодексу готовий для передачі на розгляд профільного Комітету. Якщо Комітет попередньо підтримує розгляд проекту Кодексу з запропонованими поправками, він має бути винесений на розгляд Верховної Ради. Для його прийняття як закону він має отримати не менш ніж 226 голосів народних депутатів України. Закон також має бути підписаний главою держави. Однак, зважаючи на наближення президентських виборів, видається сумнівним,  що проект Виборчого кодексу буде розглянутий парламентом до виборів Президента України. Окрім того, незрозуміло також, чи буде проект Кодексу взагалі розглянутий Комітетом та Верховною Радою, зважаючи на низьку відвідуваність засідань робочої групи депутатами.

Комітет виборців України представив звіт за результатами спостереження за виборами у лютому 2019 року. 7 березня Комітет виборців України (КВУ) представив звіт за результатами довгострокового спостереження за підготовкою до виборів у лютому 2019 року. У звіті, КВУ в цілому позитивно оцінює діяльність ЦВК щодо підготовки та реалізації виборчого процесу. Водночас, також зазначається і про те, що значна частина членів ОВК не мають відповідного досвіду роботи, що може негативно позначитися на спроможності адмініструвати вибори. КВУ також вказав на те, що поширення агітації часто супроводжується порушення правил чинного законодавства, зокрема кандидати розповсюджують матеріали друкованої агітації без  відомості про установу, що здійснила друк, а також вдаються до прихованої політичної реклами (так званої «джинси») у друкованих та аудіовізуальних медіа. Текст повного звіту доступний за посиланням.

ОПОРА представила другий звіт за результатами спостереження за виборами Президента України. 5 березня Громадянська мережа ОПОРА представила звіт з попередніми висновками за результатами довгострокового спостереження за підготовкою до виборів у лютому 2019 року. На думку спостерігачів, для якості виборчого процесу ключовими викликами стали питання запобігання зловживанням адміністративними ресурсами та забезпечення прозорості фінансування передвиборної агітації. ОПОРА також зазначила про те, що механізмом попередження зловживань бюджетним адміністративним ресурсом під час виборів є неухильне дотримання сфер відповідальності органів влади та розподілу повноважень – з тим, аби кандидати на посаду Президента України були повністю виключені з процесу здійснення та комунікації соціальних виплат у передвиборний період. Така політика держави дозволить уникнути порушень принципів рівності можливостей кандидатів на пост Президента України та конкурентності виборів. У звіті ОПОРА також наголосила на тому, що з метою недопущення викривлення результатів волевиявлення громадян правоохоронні органи України зобов’язані докласти максимальних зусиль для оперативного розслідування фактів із ознаками підкупу виборців – це дозволить уникнути суспільних підозр у наявності політичних мотивів у діях правоохоронних та інших силових відомств.​

ОПОРА представила звіт щодо ймовірного використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітаціїУ період з червня 2018 року по січень 2019 року, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували 1 506 випадків  використання заходів, що здійснені за кошти бюджетних ресурсів, у цілях непрямої агітації на користь народних депутатів та політичних партій. У 75,2% зафіксованих подій була використана субвенція на соціально-економічний розвиток територій, у 5,1% – Дорожній фонд та 2,7% – Державний фонд регіонального розвитку. Ще у 17% випадків були використані інші бюджетні кошти, а також медичні чи освітні державні програми. Повна версія звіту ОПОРИ щодо ймовірного використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації доступна за посиланням.

Група Впливу здійснює заходи з просвіти виборців, спрямовані на забезпечення виборчих прав ВПО на президентських виборах 2019 року. 25 лютого Громадський холдинг «Група Впливу» презентував інформаційно-мотиваційний відео-ролик, в якому відомі громадяни України, вихідці з Донбасу і Криму, звертаються до внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з закликом змінити місце голосування, щоб мати можливість проголосувати на виборах Президента України. Соціальну рекламу, яка покликана підвищити рівень участі громадян України у виборах, підготовлено у співпраці з IFES та ЦВК.

4 березня «Група Впливу» представила інформаційно-просвітницькі матеріали, які містять інформацію про те як ВПО та мешканці тимчасово окупованих територій мають змогу проголосувати на президентських виборах 31 березня. Матеріали містять алгоритми дій, до яких особи мають вдатися з тим, аби змінити своє місце для голосування. Вони були розроблені спільно з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, ЦВК, Міністерством юстиції України за підтримки IFES.

Навчання членів окружних виборчих комісій з питань виборчих процедурЗ 26 лютого по 6 березня 2019 року, IFES спільно з ЦВК та Центром управління навчанням учасників виборчих процесів (Тренінговим центром) організували 106 тренінгів для понад 3 тисяч членів ОВК. Навчання проводилося тренерами висококваліфікованими тренерами, з великим практичним досвідом у виборчій сфері, які попередньо пройшли п’ятиденний тренінг для тренерів, який проводився у Києві з 11 по 15 лютого 2019 року. Під час навчання члени комісій мали змогу ознайомитися з нормами виборчого законодавства та виборчими процедурами, а також з різноманітними освітніми матеріалами, техніками презентації та інтерактивними методиками навчання. Усі ОВК також отримали примірники посібників для членів виборчих комісій щодо виборчих процедур розробленого Тренінговим центром та IFES. Навчання є складовою зусиль IFES з підтримки ЦВК напередодні президентських виборів 2019 року.

Тренінги з кібергігієни. IFES продовжує здійснювати навчання представників різноманітних зацікавлених сторін у сфері виборів стосовно питань кібергігієни. З 5 по 7 березня 2019 року IFES організував 25 таких тренінгів для понад 300 членів ДВК. Під час тренінгів, учасники мали змогу ознайомитися з кращими практиками у сфері кібергігієни, зокрема із шляхами запобігання фішингу, основами безпеки в Інтернеті та основними принципами кібербезпеки. Ця інноваційна програма була розроблена експертами IFES з метою пропагування відповідальної і безпечної поведінки у кіберпросторі та ознайомлення з основними засадами кібербезпеки. Представники різноманітних зацікавлених сторін у сфері виборів, зокрема представники громадських організацій, органів влади, працівники Секретаріату ЦВК, Служби розпорядника ДРВ та окружних виборчих комісій, матимуть можливість пройти таке навчання напередодні президентських виборів 2019 року. Це сприятиме підвищенню рівня їх обізнаності про заходи, спрямовані на зміцнення кібербезпеки виборчого процесу.

Accessibility