Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Вибори Президента України 2019: Завершилося голосування на виборчих дільницях в межах України, починається підрахунок голосів

31 березня, 20:00. Сьогодні українці прийшли на виборчі дільниці, щоб віддати свій голос на чергових виборах Президента України. Наразі на 29 901 виборчих дільниць, розташованих на території України, голосування завершилось. Голосування на чергових виборах глави держави остаточно завершиться після припинення голосування на виборчій дільниці у м. Сан-Франциско о 6:00 за київським часом у понеділок, 1 квітня. Зараз на кожній виборчій дільниці триває процес підрахунку голосів. Загалом, до списків виборців було включено 29 460 827 виборців. На виборчих дільницях в українських посольствах і консульствах у 72 країнах було зареєстровано 530 123 виборців. 28 та 29 березня 2019 року до дільничних виборчих комісій (ДВК) було доставлено 30 462 272 бюлетенів.

Попередні показники явки, оприлюднені ЦВК на підставі телефонних повідомлень 198 з 199 окружних виборчих комісій (ОВК), станом на 11 годину становили 16,33%, тоді як станом на 15:00 явка склала 45,11%. За даними Центральної виборчої комісії (ЦВК), аналогічні показники на позачергових виборах Президента 2014 року становили 17,60% і 40,36% відповідно. Це може свідчити про загальне підвищення явки порівняно з виборами 2014 року. Станом на 15:00 за повідомленнями ОВК у 6 областях явка виборців перевищувала 48%, а саме: у Запорізькій області – 49,10%, Полтавській – 48,84%, Дніпропетровській – 48,74%, Чернігівській – 48,69%, Волинській – 48,21% та Сумській – 48,10%. Також, з семи областей ОВК повідомили про явку виборців нижче 44%, а саме: Закарпатської облсаті – 29,35%, Чернівецької – 36,44%, Івано-Франківської – 38,52%, Львівської – 41,48%, Одеської –  41,83%, Тернопільської –  42,49%, Херсонської – 43,78%.

ЦВК оприлюднить попередню інформацію про загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, за цим посиланням.

ЦВК було зареєстровано 39 кандидатів на посаду Президента України, яких, зрештою, було включено до виборчого бюлетеня: 35 чоловіків і 4 жінки. Це значно більше за попередній рекорд на виборах 2004 року, коли було зареєстровано 24 кандидати. Якщо жоден з кандидатів не отримає більше 50 відсотків голосів виборців, 21 квітня 2019 року буле проведено повторне голосування, участь у якому візьмуть два кандидати, які у першому турі отримали на свою підтримку найбільшу кількість голосів.

Загалом, на виборах 2019 року було зареєстровано рекордну кількість офіційних спостерігачів: від 139 українських громадських організацій було зареєстровано 93 531 спостерігачів. Від 18 країн та 18 міжнародних організацій було зареєстровано ще 2344 спостерігачів.

Громадською мережею ОПОРА під час голосування на виборчих дільницях було зафіксовано  окремі випадки порушень, у тому числі видачу бюлетенів на підставі не передбачених законом документів, фотографування виборцями своїх виборчих бюлетенів (що може свідчити про підкуп виборців) та декілька випадків проведення підготовчих засідань ДВК до 7:15 (тобто раніше передбаченого законом строку) або недопуску спостерігачів до участі у підготовчих засіданнях. День голосування загалом відбувся без суттєвих порушень виборчого законодавства. ОПОРА проводитиме паралельний підрахунок голосів, які дозволить отримати досить точні результати волевиявлення громадян до їх оприлюднення ЦВК. Ці результати будуть точнішими за результати езит-полів.

ДВК проводять підрахунок голосів та складаються відповідні протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях. Ці протоколи після їх складання будуть доставлені до ОВК для встановлення підсумків голосування у межах відповідних територіальних виборчих округів. Протоколи ОВК, у свою чергу, будуть доставлені до ЦВК. За результатами опрацювання цих протоколів  ЦВК встановить результати виборів. Результати виборів мають бути оголошені ЦВК упродовж 10 днів після дня голосування. Вони можуть бути оголошені й раніше, залежно від кількості та характеру скарг та звернень, поданих за результатами проведеного голосування, та від попередніх результатів виборів. ЦВК незабаром почне оприлюднювати інформацію про попередні підсумки голосування на виборчих дільницях по всій країні на своєму офіційному веб-сайті.

За наявності підстав для проведення повторного голосування, ЦВК буде призначено повторне голосування щодо двох кандидатів, які 31 березня 2019 року отримали на свою підтримку найбільше кількість голосів. Після цього ОВК та ДВК відновлять свою роботу для організації повторного голосування. Кандидатури до складу виборчих комісій для повторного голосування пропонуватимуться відповідними двома кандидатами у рівних кількостях.

У день виборів команда IFES Україна працювала на місцях і відвідала 40 виборчих дільниць у Києві та Київській області.

IFES Україна тісно співпрацює з широким колом зацікавлених у належному проведенні виборів суб’єктів з метою підготовки до виборів іпродовжуватиме підтримувати своїх партнерів у розвитку демократії в Україні. IFES підтримував освітні та інформаційні заходи, надавав технічну підтримку ЦВК, організовував і проводив тренінги для суб’єктів виборчого процесу з широкого кола питань – від врегулювання виборчих спорів до політичних фінансів. Організація і надалі підтримуватиме ініціативи, які сприяють прозорості, доброчесності та інклюзивності виборчого процесу.

Accessibility