Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Вибори Президента України 2019: Завершилося повторне голосування на виборчих дільницях в межах України, починається підрахунок голосів

21 квітня, 20:00. Сьогодні українці прийшли на виборчі дільниці для повторного голосування на чергових виборах Президента України. Наразі на 29 982 виборчих дільниць, розташованих на території України, голосування завершилось. Голосування на чергових виборах глави держави остаточно завершиться після припинення голосування на виборчій дільниці у м. Сан-Франциско о 6:00 за київським часом у понеділок, 22 квітня. Зараз на кожній виборчій дільниці триває процес підрахунку голосів. Загалом, до списків виборців було включено 29 659 402 виборців, з яких 700 351 виборців проголосували за місцем перебування. На виборчих дільницях в українських посольствах і консульствах у 72 країнах було зареєстровано 552 000 виборців.

Попередні показники явки, оприлюднені ЦВК на підставі телефонних повідомлень 199 з 199 окружних виборчих комісій (ОВК), станом на 11 годину становили 18,15%, тоді як станом на 15:00 явка склала 45,26%, а на 20:00 – 62,05%.  За даними Центральної виборчої комісії (ЦВК), аналогічні показники на позачергових виборах Президента 2014 року становили 17,60%, 40,36% та 62,53% відповідно.

З рекордної кількості кандидатів, які балотувалися у першому турі виборів (39 кандидатів) до бюлетеня для повторного голосування було включено лише двох – чинного Президента України Петра Порошенка, який отримав 15,95% голосів виборців у першому турі та Володимира Зеленського, який переміг у першому турі виборів, отримавши 30,24% підтримки.

Загалом, на виборах 2019 року було зареєстровано рекордну кількість офіційних спостерігачів: від 139 українських громадських організацій було зареєстровано 83 230 спостерігачів. Від 22 країн та 19 міжнародних організацій було зареєстровано ще 2700 спостерігачів.

Громадською мережею ОПОРА під час голосування на виборчих дільницях було зафіксовано  окремі випадки порушень, які не вплинули суттєво на хід голосування, у тому числі видачу бюлетенів на підставі не передбачених законом документів, порушення таємниці голосування (у тому числі і кандидатом на посаду Президента України Володимиром Зеленським на виборчій дільниці, де він голосував). У одному з випадків спостерігачі від Громадянської  мережі ОПОРА зафіксували вкидання бюлетенів (виборча дільниця № 440543 у Станично-Луганському районі Луганської області), з цього приводу Національна Поліція вже відкрила кримінальне провадження. Одна виборча дільниця (№ 140379 у Лебединському Донецької області) відкрилася лише о 16:00, поліція вже відкрила кримінальне провадження стосовно членів ДВК. День голосування загалом відбувся без суттєвих порушень виборчого законодавства. У цілому, масштаб виявлених порушень виборчого законодавства у день повторного голосування, за інформацією ОПОРИ, зменшився у порівнянні з першим туром виборів.

ОПОРА проводитиме паралельний підрахунок голосів. Результати паралельного підрахунку голосів будуть оголошені 22 квітня о 10:30, під час прес-конференції у інформаційному агентстві Укрінформ.

ДВК проводять підрахунок голосів та складають відповідні протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях. Ці протоколи після їх складання будуть доставлені до ОВК для встановлення підсумків голосування у межах відповідних територіальних виборчих округів. Протоколи ОВК, у свою чергу, будуть доставлені до ЦВК. За результатами опрацювання цих протоколів  ЦВК встановить результати виборів. Результати виборів мають бути оголошені ЦВК упродовж 10 днів після дня голосування, однак з огляду на те, що у другому турі виборів брали участь лише два кандидати (на противагу 39, які балотувалися у першому турі), очікується, що результати виборів будуть оприлюднені упродовж 5-7 днів або навіть і раніше, залежно від кількості та характеру скарг та звернень, поданих за результатами проведеного голосування, та від попередніх результатів виборів.

ЦВК незабаром почне оприлюднювати інформацію про попередні підсумки голосування на виборчих дільницях по всій країні на своєму офіційному веб-сайті.

У день виборів команда IFES Україна працювала на місцях і відвідала 16 виборчих дільниць у Києві та Київській області.

Accessibility