Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Випускники курсу IFES із громадянської освіти об’єдналися, аби залучити більше громадян до демократичних процесів

3 лютого 2020 року 11 українських студентів зареєстрували нову громадську організацію – «Молодіжна демократична асоціація «ЙОДА» (Youth Democratic Association). Головна мета організації – популяризувати серед молоді принципи й ідеї демократії, захисту прав і свобод людини через громадську та освітню діяльність.

Співзасновники YODA живуть у чотирьох різних містах, навчаються за різними спеціальностями та мають різні хобі. Однак, їх об’єднує спільний досвід – усі вони були учасниками інтерактивного курсу з громадянської освіти «Демократія: від теорії до практики», розробленого Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES). Курс наразі викладається у більш ніж 20 університетах по всій країні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади (GAC) та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid).

Завдяки курсу, співзасновники ГО «ЙОДА» отримали можливість поглибити знання і розвинути навички, пов’язані з ефективною участю в демократичних та суспільних процесах, а також взяли участь у створенні проєкту громадської дії, що є обов’язковою умовою проходження курсу .

«Завдяки курсу я дізнався більше про роботу місцевої влади, а також про поняття толерантності, інклюзії, та вдосконалив навички з проєктної діяльності. Але найголовніше – я більше не боюся проявляти ініціативу й вирішувати проблеми власноруч».

– Данило Ваврів, співзасновник та Голова правління ГО «ЙОДА».

Випускники курсу «Демократія: від теорії до практики» беруть участь у триденній літній школі, організованій IFES за підтримки USAID, Global Affairs Canada та UK aid.

Ідея створення організації виникла у студентів під час триденної літньої школи, організованої IFES для найактивніших випускників курсу «Демократія: від теорії до практики», де студенти з різних куточків країни зустрілися і мали змогу розвинути свої лідерські якості, підвищити навички роботи у команді, а також поспілкуватися з однодумцями.

Літня школа мала на меті заохотити студентів до обміну досвідом та поглибити їхні знання з таких тем, як ґендерна рівність та інклюзія, медіа-грамотність і мирне вирішення конфліктів. Після трьох інтенсивних днів навчання, палких обговорень на важливі суспільні теми та затишних вечорів, учасники зрозуміли, що готові до більшого – вирішувати соціальні проблеми в Україні і разом змінювати суспільство.

 «Безперечно, без літньої школи не було б «ЙОДА» – ми всі познайомилися саме там. Перебуваючи постійно разом та спілкуючись, ми зрозуміли, що маємо спільні ідеї та погляди на те, як втілювати зміни в країні. Тож наше об’єднання було логічним результатом курсу й літнього навчання».

– Валерія Гудзь, PR-менеджерка «ЙОДА».

Щоб заохотити студентів, IFES надала молодим людям інституційну підтримку, організувавши для них стратегічну сесію та консультації щодо особливостей процесу реєстрації громадської організації. Від першого знайомства вони працювали разом, щоб зареєструвати власну громадську організацію. Менш ніж за півроку з моменту проведення літньої школи IFES «ЙОДА» стала офіційною ГО і вже працює над першими проєктами.

Протягом цього року «ЙОДА» планує реалізувати два проєкти у Львові: організувати курс з громадянської освіти для учнів старших класів та розробити відеомоделювання процесу місцевих виборів для більшого залучення громадян у виборчий процес.

 «Наразі ми плануємо втілити проєкт, який переповідає основні аспекти курсу «Демократія: від теорії до практики» для підлітків 16-17 років, які ще навчаються в школі. А вже восени ми збираємося запустити проєкт, спрямований на підготовку як зрілого покоління, так і молоді, до місцевих виборів. Так, ми хочемо у відеоформаті зобразити регламент дій у різних ситуаціях (у тому числі й надзвичайних) на виборчих дільницях».

– Ася Романенко, проєктна менеджерка «ЙОДА».

Випускники курсу громадянської освіти IFES показують документ про реєстрацію ГО «Молодіжна демократична асоціація» (YODA).

IFES підтримує прагнення «ЙОДА» щодо забезпечення ефективної громадянської освіти для ширшого кола громадян, і наразі планує сприяти їхньому організаційному розвитку, зокрема у сферах фандрейзингу та менеджменту проєктів, аби забезпечити автономність організації та її розширення у майбутньому.

 «Щоб залучити молодь до участі у розбудові демократичних процесів в Україні, потрібно зробити це модним. Утім за цією модою молодь має також вбачати відповідальність за свої дії або бездіяльність. Ми вважаємо, що найголовніше, – показати молоді перспективу та переконати, що їхня діяльність справді впливає на розвиток держави. Тоді люди самі потягнуться до змін».

– Ігор Тимофєєв, заступник голови правління «ЙОДА».

За декілька років «ЙОДА» планує побудувати широку мережу молодих агентів змін, долучити до співпраці українських та міжнародних партнерів, а також втілити багато успішних проєктів.

Діяльність IFES в Україні стала можливою за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Консорціум з питань виборів та посилення політичних процесів (CEPPS), Міністерства міжнародних справ Канади (GAC) та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid). Створена в 1995 році, CEPPS об’єднує досвід трьох провідних міжнародних організацій, присвячених демократичному розвитку: IFES, Міжнародного республіканського інституту та Національного демократичного інституту. CEPPS має 20-річний досвід співпраці та лідерства у підтримці демократії, правах людини та управлінні, спираючись на отриманий досвід та застосовуючи нові підходи та інструменти, отримані на основі постійного розвитку технологічного середовища.

З 1994 року IFES відіграє ключову роль у становленні та модернізації демократичних виборчих процесів та інституцій в Україні. За цей час IFES отримала репутацію надійного джерела інформації для об’єктивного аналізу, оцінки та висококваліфікованої технічної допомоги у сфері реформування виборчого законодавства в цілому та політичного фінансування зокрема, а також адміністрування виборів, посилення спроможності громадянського суспільства і вивчення громадської думки.

Accessibility