Підтримка демократичного розвитку в Україні.

IFES Ukraine

The International Foundation for Electoral Systems

Як інтерактивний навчальний курс змінив освітні практики в університеті Одеси

Олег Матвєєвський – викладач права, кримінології та криміналістики з понад 20-річним стажем. Протягом багатьох років він навчав курсантів Національного університету «Одеська морська академія», використовуючи традиційні підходи: від дзвінка до дзвінка увага студентів концентрувалася на викладачеві, а товсті зошити щоразу заповнювалися довжелезними конспектами.

Ще декілька років тому пан Олег був цілком впевнений, що такий стиль викладання є безальтернативним. Це бачення укріплювали сувора дисципліна навчального закладу та отриманий раніше досвід.

«Вперше ознайомившись із інтерактивними методиками викладання, я не сприйняв їх серйозно – вони здалися мені чимось дитячим, розважальним», – розповів Олег Матвєєвський.

Однак, минулого року уявлення пана Олега щодо ефективного викладання кардинально змінилися завдяки залученню до інтерактивного курсу з громадянської освіти «Демократія: від теорії до практики», створеного Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки USAID, Global Affairs Canada та UK aid. У 2019 році «Одеська морська академія» стала одним із 22 закладів вищої освіти, де викладається курс, а пану Олегу довірили бути першим викладачем дисципліни в університеті.

Матвєєвський під час тренінгу з інтерактивних методик викладання, організованого IFES за підтримки USAID, GAC та UK aid.

Мета курсу – розвиток знань, навичок і ставлень, які пов’язані з ефективною участю студентів у суспільних та політичних процесах. Навчання відбувається з використанням інтерактивних методик викладання. Опанувати їх має кожен викладач курсу протягом спеціальних начальних тренінгів, учасником яких став і пан Олег.

Спочатку Олег Матвєєвський досить скептично поставився до запропонованих методик та курсу загалом, але після декількох тренінгів та занять зі студентами кардинально змінив свою думку. Він був здивований тим, як активно курсанти включалися у роботу, швидко опановували матеріал інтерактивних занять та охоче взаємодіяли один з одним під час роботи в групах.

«Цей курс зовсім не такий, як інші дисципліни. По-перше, він складається не зі звичних лекцій та семінарських занять, де викладач питає те, що розказав на лекції, а з інтерактивних вправ, які більш доступні сучасній молоді», – розповів пан Олег.

«Він складається не зі звичних лекцій та семінарських занять, де викладач питає те, що розказав на лекції, а з інтерактивних вправ, які більш доступні сучасній молоді».

Протягом семестру студенти також розробляли власні проекти. Для цього вони об’єдналися в групи, вивчили проблеми, що існують у їхній громаді, та запропонували свої рішення. Так, студенти охопили теми небезпечних сходів неподалік від університету, поліпшення стану Дюківського парку в Одесі, допомоги безпритульним тваринам та, зокрема, посприяли збору необхідних речей й товарів для одеського притулку для тварин.

«Більшість тем студентських проектів мене приємно здивували, – зізнається пан Олег. – Я думав, що студенти візьмуться за глобальні абстрактні проблеми, на кшталт збереження води, повітря чи китів в океанах, утім вони зосередилися на конкретних локальних проблемах, які їх зацікавили».

Студенти Матвєєвського представляють проекти, які вони розробили в рамках курсу «Демократія: від теорії до практики».

Успіх курсу серед студентів надихнув пана Олега кардинально змінити свої практики викладання і для інших дисциплін. Завдяки інтерактивним методикам навчання він, до прикладу, трансформував навчальну програму з кримінології таким чином, аби студенти максимально ефективно засвоювали матеріал.

«Курс дав поштовх змінити методику викладання. Я викладаю 23 роки, і розумію, що певною мірою я звик працювати так, як робив це роками. Утім курс «Демократія: від теорії до практики» це змінив. Як викладач я підріс, хоча я вважав, що мені вже нема куди рости», каже він.

«Я викладаю 23 роки, і розумію, що певною мірою я звик працювати так, як робив це роками. Утім курс «Демократія: від теорії до практики» це змінив. Як викладач я підріс, хоча я вважав, що мені вже нема куди рости».

Пан Олег вірить, що курс «Демократія: від теорії до практики» так само змінив і погляди його студентів, які тепер можуть власними діями сприяти суспільному розвитку. Він упевнений, що запровадження такої дисципліни у закладах вищої освіти для всіх спеціальностей може позитивно вплинути на розвиток демократії в Україні.

«Демократія: від теорії до практики» створена не для політологів, істориків чи інших спеціальностей, а для людей, які хочуть визначити свою активну громадянську позицію. Вона допомагає знайти своє місце в суспільстві й повноцінно його використовувати», каже пан Олег.

Діяльність IFES в Україні стала можливою за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Консорціум з питань виборів та посилення політичних процесів (CEPPS), Міністерства міжнародних справ Канади (GAC) та британської допомоги від уряду Великої Британії (UK aid). Створена в 1995 році, CEPPS об’єднує досвід трьох провідних міжнародних організацій, присвячених демократичному розвитку: IFES, Міжнародного республіканського інституту та Національного демократичного інституту. CEPPS має 20-річний досвід співпраці та лідерства у підтримці демократії, правах людини та управлінні, спираючись на отриманий досвід та застосовуючи нові підходи та інструменти, отримані на основі постійного розвитку технологічного середовища.

З 1994 року IFES відіграє ключову роль у становленні та модернізації демократичних виборчих процесів та інституцій в Україні. За цей час IFES отримала репутацію надійного джерела інформації для об’єктивного аналізу, оцінки та висококваліфікованої технічної допомоги у сфері реформування виборчого законодавства в цілому та політичного фінансування зокрема, а також адміністрування виборів, посилення спроможності громадянського суспільства і вивчення громадської думки.

Accessibility